Ziemniaki na święta – cztery propozycje na ziemniaczane dania
W grudniowym wydaniu czasopsiam Food Forum czekają na Ciebie propozycje na świąteczne potrawy z różnych regionów Polski z wykorzystaniem ziemniaków. Przybliżamy również właściwości zdrowotne yerby mate, czarnego imbiru, rokitnika zwyczajnego oraz l-teaniny. Na osoby borykające się z trądzikiem mamy artykuł pt. "Cera trądzikowa – znaczenie odpowiedniej diety i pielęgnacji", w którym piszemy jakich produktów unikać w diecie oraz jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja problematycznej cery. Dzielimy się także wskazówkami na nawodnienie organizmu zimą. Przeczytasz również, jak ważna jest dieta i suplementacja w chorobach autoimmunologicznych. Poświęć też chwilę czasu na przeczytanie artykułu o witaminie D oraz likopenie. Przyjemnej lektury!
OTYŁOŚĆ - ZALECANE LECZENIE FARMAKOLOGICZNE
Leczenie farmakologiczne otyłości jest nowoczesną możliwością wspomagania redukcji masy ciała u pacjentów z otyłością i jej powikłaniami. Aktualnie są dostępne trzy grupy leków rekomendowanych w leczeniu otyłości. Dwie z nich działają głównie na układ nagrody w ośrodkowym układzie nerwowym, zmniejszając apetyt i pobór pokarmu. Jedynie orlistat działa wyłącznie miejscowo w przewodzie pokarmowym. Analogi peptydu glukanopodobnego stosowane w otyłości – liraglutyd i semaglutyd – mają działanie plejotropowe, redukując ryzyko kardiometaboliczne. Należy pamiętać, że leki te mają różne ograniczenia w postaci wysokiej ceny, specyficznych przeciwwskazań do ich włączenia, a także licznych działań niepożądanych, szczególnie dotyczących przewodu pokarmowego.
ODŻYWIANIE W CELU POPRAWY STANU SKÓRY GŁOWY I WŁOSÓW
Aby zapewnić właściwy stan skóry głowy oraz włosów, z reguły sięga się po kosmetyki do ich pielęgnacji, zapominając o odpowiednim stylu życia i właściwym odżywianiu. Skuteczna pielęgnacja skóry głowy i włosów powinna przede wszystkim opierać się na odpowiednio zbilansowanej i zróżnicowanej diecie, w pełni zaspokajającej zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Piękne i zadbane włosy oraz dobra kondycja skóry głowy jako istotny element kształtowania własnego wizerunku, podnoszenia poczucia atrakcyjności i pewności siebie oraz – co najważniejsze – zdrowia to efekt przestrzegania zasad zdrowego trybu życia, w którym jest również miejsce na prawidłową higienę, aktywność fizyczną i regenerację. Ponadto ze względu na postęp cywilizacyjny oraz idące za nim niekorzystne zmiany wynikające z ekspozycji na czynniki środowiskowe (takie jak zanieczyszczone powietrze, ogrzewanie, klimatyzacja, dym papierosowy), które sprzyjają uszkodzeniom skórnej bariery ochronnej, naturalne mechanizmy naprawcze warto wspomóc dodatkową, ale przemyślaną suplementacją.
MARIHUANA LECZNICZA - SZANSE I ZAGROŻENIA STOSOWANIA OKIEM PSYCHOLOGA
Marihuana jest wieloskładnikową substancją, która działanie psychoaktywne zawdzięcza obecności THC (tetrahydrokannabinol). Od 2017 r. także w Polsce może być używana w celach medycznych, ponieważ została uznana za surowiec farmaceutyczny. Pozytywne działanie marihuany odnotowano w łagodzeniu wymiotów i nudności, stanów spastycznych, w przebiegu leczenia chorób autoimmunologicznych, przewlekłego bólu, alergii, astmy, padaczki, w łagodzeniu stanów lękowych i objawów zespołu stresu pourazowego. Jednocześnie długotrwałe przyjmowanie marihuany wpływa negatywnie na układy: krążenia, oddechowy, immunologiczny i rozrodczy. Jej nadmierne stosowanie niesie ryzyko zatrucia, a także prowadzi do uzależnienia. Niewątpliwie istnieje potrzeba prowadzenia dalszych badań skutkujących poznaniem działania marihuany, jej dawkowania oraz wskazań do jej stosowania.
Zawartość dostępna online
Zdrowe przepisy
Ziemniaki na święta – cztery propozycje na ziemniaczane dania
Recenzje
Recenzja książki
Prawo i administracja w dietetyce
Programy lojalnościowe zgodne z RODO
Diety
Dieta karniwora i post przerywany – jaki wpływ mają na zdrowie?
Otwarty dostęp
Wpływ yerba mate na zdrowie
Czarny imbir – tajskie panaceum?
Odżywianie w celu poprawy stanu skóry głowy i włosów
ABC prawidłowego żywienia
Prozdrowotne właściwości rokitnika zwyczajnego (Hippophaë rhamnoides L.)
Właściwości prozdrowotne l-teaniny
Jak zadbać o nawodnienie organizmu zimą? – korzyści i wskazówki praktyczne
Dieta dla skóry
Cera trądzikowa – znaczenie odpowiedniej diety i pielęgnacji
Psychodietetyka
Mindful eating – czyli uważność prowadząca do zmiany nawyków żywieniowych
Zapobieganie chorobom
Trudności prowadzenia skutecznej farmakoterapii wśród pacjentów z otyłością
Zapobieganie chorobom
Mikrobiota Polaka a skłonność do nadmiernej masy ciała
Marihuana lecznicza – szanse i zagrożenia stosowania okiem psychologa
Ciąża i zdrowy rozwój dziecka
Atopowe zapalenie skóry a alergia pokarmowa u noworodka i małego niemowlęcia
Suplementy
Witamina D – strażniczka odporności
Przegląd wybranych nukleotydów w aspekcie suplementacji dietetycznej. Urydyna i cytydyna
Choroby autoimmunologiczne a dieta i suplementacja
Likopen – antyoksydant o udowodnionym działaniu prozdrowotnym
Mio-inozytol w PCOS – sprzymierzeniec kobiecego zdrowia i płodności
Układ trawienny i probiotykoterapia
Postbiotyki – co to takiego?
Nieswoiste choroby zapalne jelit w ujęciu dietetyka klinicznego (cz. 1)
Rola probiotyków w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej
Diagnoza lekarska i dietetyczna
Otyłość – zalecane postępowanie żywieniowe
Otyłość – zalecane leczenie farmakologiczne