Autor: Klaudia Mikołajczyk

mgr; absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; interesuje się psychodietetyką oraz psychologią jedzenia 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kwasy tłuszczowe omega-7 – nieodkryty potencjał zdrowotny?

Choć najlepiej poznanymi kwasami tłuszczowymi są te z rodziny omega-3 i omega-6 coraz więcej doniesień naukowych potwierdza korzystny wpływ kwasów omega-7 na zdrowie. Dotychczas wykazano, że suplementacja m.in. oleju z rokitnika może wpływać na poziom cholesterolu oraz poszczególnych lipoprotein w surowicy krwi, mieć korzystne działanie w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka, poprawiać markery stanu zapalnego śródbłonka oraz łagodzić objawy związane z suchością błon śluzowych narządów płciowych. Te obiecujące wyniki wskazują, że dodatkowa suplementacja kwasów omega-7 może zyskiwać w najbliższym czasie coraz większe znaczenie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu schorzeń.

Czytaj więcej

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) – zapobiegać czy leczyć?

Zespół jelita drażliwego (IBS) należy do tzw. czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Dotychczas nie wskazano żadnej przyczyny organicznej tej choroby. Patomechanizm IBS jest wieloczynnikowy, a jego osią jest obustronne oddziaływanie przewodu pokarmowego i ośrodkowego układu nerwowego. Wskazuje się, że dieta może wpływać na przebieg IBS, dlatego tak ważna jest prawidłowa ocena sposobu żywienia pacjenta oraz wdrożenie odpowiednio dopasowanych zaleceń dietetycznych.

Czytaj więcej