Autor: Barbara Kuczyńska

dr n. med.; z wykształcenia dietetyk kliniczny, zawodowo związana z pracą kliniczną oraz naukową w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej, Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu; założycielka Centrum Medycznego Leczenia Zaburzeń Stanu Odżywienia

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Rola wsparcia dietetyka i psychologa w opiece pooperacyjnej nad pacjentem bariatrycznym

Leczenie otyłości jest złożonym problemem, o czym świadczy fakt, jak wiele osób na świecie obecnie zmaga się z nadmierną masą ciała, zwykle stosując metody, które w perspektywie wieloletniej okazują się nie być skuteczne, zwłaszcza w przypadku otyłości olbrzymiej. Właściwie prowadzony proces terapeutyczny związany z chirurgią bariatryczną (daleko wykraczający poza sam zabieg) oprócz ewidentnych korzyści w postaci umożliwienia osiągnięcia szybkiej i trwałej redukcji masy ciała pomaga pacjentom w zbudowaniu świadomości choroby, jaką jest otyłość oraz znalezieniu jej przyczyn, jak również konieczności ciągłej pracy nad sobą. W konsekwencji pomaga to w odzyskaniu kontroli nad przyjmowaniem pokarmów oraz stanowi silny bodziec do dokonania trwałych zmian nawyków żywieniowych.

Czytaj więcej

Czy od bakterii można schudnąć? Rola mikrobioty w redukcji masy ciała

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej dowodów na związek otyłości z naszym mikrobiomem jelitowym. Choć wyniki badań nie są jednoznaczne i nadal pozostaje wiele niewiadomych, warto zwrócić uwagę na mikrobiom przewodu pokarmowego w kontekście rozwoju oraz leczenia nadmiernej masy ciała, jak również na czynniki, które mogą wpływać na jego skład, zaburzając stan równowagi – eubiozy.

Czytaj więcej

Rola probiotykoterapii w profilaktyce oraz leczeniu zapalenia zbiornika jelitowego (ang. pouchitis)

Zapalenie błony śluzowej zbiornika jelitowego (ang. pouchitis) jest najczęstszym powikłaniem występującym wśród pacjentów poddawanych zabiegom proktokolektomii odtwórczej. Choć etiologia zapalenia nie jest nadal dokładnie poznana, ogromną rolę w leczeniu przypisuje się mikrobiocie jelitowej. Na podstawie licznych badań szeroko potwierdzona została zasadność stosowania probiotyków jako złożonych preparatów, podawanych w wysokich dawkach, w zapobieganiu wystąpieniu i nawrotom zapalenia zbiornika jelitowego. Udowodniono również ich skuteczność w leczeniu łagodnej postaci zapalenia zbiornika jelitowego jako terapię podtrzymującą po indukcji antybiotykami.

Czytaj więcej

Trudności prowadzenia skutecznej farmakoterapii wśród pacjentów z otyłością

Otyłość stanowi złożony problem terapeutyczny. Mówiąc o farmakoterapii stosowanej u pacjentów z nadmierną masą ciała, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Od przeliczenia dawki leku i jego farmakokinetykę, które bezpośrednio wpływają na skuteczność prowadzonego leczenia, po farmakologiczne wspomaganie redukcji masy ciała. 
 

Czytaj więcej

Chirurgia bariatryczna. Część I. Skuteczność w leczeniu otyłości olbrzymiej

Chirurgia bariatryczna uważana jest za najskuteczniejszą dostępną współczesną metodę leczenia otyłości olbrzymiej. Oprócz ewidentnych korzyści w postaci osiąganej szybkiej i trwałej redukcji masy ciała pomaga pacjentom w odzyskaniu kontroli nad przyjmowaniem pokarmów, dokonaniu zmian nawyków żywieniowych, bezpośrednio wpływając na poprawę jakości i komfortu życia.

Czytaj więcej