Trudności prowadzenia skutecznej farmakoterapii wśród pacjentów z otyłością

Zapobieganie chorobom

Otyłość stanowi złożony problem terapeutyczny. Mówiąc o farmakoterapii stosowanej u pacjentów z nadmierną masą ciała, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Od przeliczenia dawki leku i jego farmakokinetykę, które bezpośrednio wpływają na skuteczność prowadzonego leczenia, po farmakologiczne wspomaganie redukcji masy ciała. 
 

Otyłość jest chorobą przewlekłą, której często towarzyszy wiele schorzeń współistniejących, wymagających farmakoterapii. Zwiększenie masy ciała, w przypadku kiedy mamy do czynienia z otyłością, prowadzi do zmian w dystrybucji leków, co wynika z przyrostu zawartości tkanki tłuszczowej nieproporcjonalnie do beztłuszczowej masy ciała, a więc m.in. do zawartości wody i masy mięśniowej. Zatem u pacjentów otyłych na farmakokinetykę leków oraz bezpieczeństwo i efektywność prowadzonej farmakoterapii mają wpływ: zwiększona zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, a także zaburzenia patofizjologiczne będące konsekwencją choroby.

Jednym z istotnych i niedocenianych problemów związanych z otyłością jest zmiana farmakokinetyki leków poprzez wpływ na procesy dystrybucji, metabolizmu i wydalania. Parametrami farmakokinetycznymi ulegającymi zmianie u osób otyłych są: objętość dystrybucji (Vd), współczynnik dystrybucji, biologiczny okres półtrwania (t0,5) oraz klirens. Są one odpowiedzialne za losy leku w organizmie, a ich zmiany mogą generować trudne do przewidzenia problemy z farmakoterapią osób z nadmierną masą ciała. Nieprzewidywalne zmiany stężenia substancji leczniczej mogą przyczyniać się do nieskuteczności terapii przez osiąganie stężeń subterapeutycznych (czyli tak niskich, iż działanie farmakologiczne nie przynosi efektu leczniczego) lub do nasilenia działań niepożądanych leku przy stężeniach toksycznych [1–3].


W jaki sposób dawkować leki u osób otyłych? Czym się kierować w doborze dawki?


Przy doborze dawek leków stosowanych u osób otyłych należy uwzględnić szereg czynników (tabela 1). Wpływ na losy leku...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI