Chirurgia bariatryczna. Część I. Skuteczność w leczeniu otyłości olbrzymiej

Zapobieganie chorobom

Chirurgia bariatryczna uważana jest za najskuteczniejszą dostępną współczesną metodę leczenia otyłości olbrzymiej. Oprócz ewidentnych korzyści w postaci osiąganej szybkiej i trwałej redukcji masy ciała pomaga pacjentom w odzyskaniu kontroli nad przyjmowaniem pokarmów, dokonaniu zmian nawyków żywieniowych, bezpośrednio wpływając na poprawę jakości i komfortu życia.

Leczenie otyłości jest złożonym problemem, o czym świadczy fakt, jak wiele osób na świecie obecnie zmaga się z nadmierną masą ciała, zwykle stosując metody, które w perspektywie wieloletniej okazują się nieskuteczne, zwłaszcza w walce z otyłością III stopnia. Corocznie liczba wykonywanych zabiegów bariatrycznych na świecie, w tym też w Polsce, wzrasta, co związane jest przede wszystkim z rosnącą świadomością, a także wykorzystaniem technik zabiegowych mało inwazyjnych – laparoskopowych. Pozwalają one na zmniejszenie bólu i powikłań, również w zakresie gojenia rany pooperacyjnej oraz szybszą rekonwalescencję i powrót do zdrowia, zwiększając tym samym komfort pacjenta.
Ze względu na związane z długotrwale utrzymującą się nadmierną masą ciała konsekwencje otyłość stała się ogromnym problemem nie tylko medycznym, ale także ekonomicznym. Postępowanie zachowawcze, które stanowi metodę z wyboru w leczeniu nadwagi i otyłości, w przypadku otyłości olbrzymiej zwykle okazuje się nieskuteczne, gdyż w obserwacji wieloletniej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Chirurgia bariatryczna, czyli chirurgia otyłości, która, ze względu na rozległe efekty działania, zwana jest również metaboliczną, w świetle obecnych dowodów, spośród dostępnych metod stanowi najskuteczniejszy sposób leczenia nadmiernej masy ciała pacjentów z otyłością olbrzymią. Wymaga jednak wielospecjalistycznej długotrwałej opieki i kontroli pacjenta, jak również jego silnej woli i motywacji, a osiągane efekty, choć nie są gwarantowane, są nieporównywalne w stosunku do metod zachowawczych.


SG                                ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI