Marihuana lecznicza – szanse i zagrożenia stosowania okiem psychologa

Zapobieganie chorobom

Marihuana jest wieloskładnikową substancją, która działanie psychoaktywne zawdzięcza obecności THC (tetrahydrokannabinol). Od 2017 r. także w Polsce może być używana w celach medycznych, ponieważ została uznana za surowiec farmaceutyczny. Pozytywne działanie marihuany odnotowano w łagodzeniu wymiotów i nudności, stanów spastycznych, w przebiegu leczenia chorób autoimmunologicznych, przewlekłego bólu, alergii, astmy, padaczki, w łagodzeniu stanów lękowych i objawów zespołu stresu pourazowego. Jednocześnie długotrwałe przyjmowanie marihuany wpływa negatywnie na układy: krążenia, oddechowy, immunologiczny i rozrodczy. Jej nadmierne stosowanie niesie ryzyko zatrucia, a także prowadzi do uzależnienia. Niewątpliwie istnieje potrzeba prowadzenia dalszych badań skutkujących poznaniem działania marihuany, jej dawkowania oraz wskazań do jej stosowania.
 

Marihuana


Marihuana to obok haszyszu i oleju haszyszowego produkt otrzymywany z konopi indyjskich (Cannabis sativa) [1]. Jest ona jest uzyskiwana z liści i szczytów kwiatowo-nasiennych tych roślin [3]. Jej nazwę używa się do określenia substancji psychoaktywnej – związku wpływającego na ośrodkowy układ nerwowy, a dokładnie na procesy poznawcze, który nie musi wyzwalać uzależnienia, choć może do niego prowadzić [2].
Konopie indyjskie zawierają kilkadziesiąt aktywnych biologicznie substancji, choć działanie psychoaktywne zawdzięczają THC (tetrahydrokannabinol) [1]. Zawartość THC w konopiach zależy od właściwości genetycznych i wieku rośliny, warunków wegetacji, rodzaju gleby i klimatu. Odpowiednio dobrane warunki powodują zatem wzrost stężenia THC. W związku z tym marihuana wytwarzana obecnie zawiera nawet 20–30% THC, podczas gdy marihuana wytwarzana w latach 80. XX wieku zawierała około 3% THC [4].

THC występuje wyłącznie w liściach i kwiatach konopi. Odmianą marihuany o wysokiej zawartości substancji psychoaktywnej jest tzw. sinsemilla (z języka hiszpańskiego: bez nasion). Jej żeńskie, niezapylone (czyli niewytwarzające nasion), ukwiecone szczyty kwiatów konopi wykazują najwyższą zawartość THC [2, 5].

Efekt działania marihuany zależy nie tylko od dawki i jakości narkotyku, ale także od osobowości i nastroju konsumenta, wcześniejszych doświadczeń z narkotykami, sytuacji społecznej (relacji interpersonalnych z osobami, z którymi zażywa się konopie), a nawet od oczekiwań związanych z zażyciem narkotyku [5, 1]. Najczęstszą formą używania jest palenie marihuany w postaci jointów lub bluntów (odpowiednio suszone liście i kwiaty marihuany zawinięte w papierosy lub cygara) bądź fajek i fajek wodnych. Marihuana może być również przyjmowana doustnie, ponieważ bywa używana do produkcji naparów i słodyczy [1, 6].

Przetwory konopi indyjskich zażywa się w celu doznania lub intensyfikacji przyjemności i relaksacji. Głównymi odczuciami towarzyszącymi po zażyciu marihuany są euforia, wesołość, beztroska, czemu może także towarzyszyć gadatliwość, czasami napady śmiechu i ogólna radoś...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI