dr hab. n. med., nauczyciel akademicki i pracownik naukowy Zakładu Chemii Biomolekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, doradca żywieniowy i dietetyczny; w swojej prac y naukowej koncentruje się na badaniu roli peptydów opioidowych w organizmie i różnorodnych możliwości ich w ykorzystania dla celów terapeutycznych, renata.perlikowska@umed.lodz.pl
Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne niesie ze sobą poważne zagrożenie. Promieniowanie ultrafioletowe wnika w głąb skóry i uszkadza komórki znajdujące się w jej poszczególnych warstwach, przyspiesza procesy starzenia się skóry, sprzyja powstawaniu wolnych rodników, powoduje reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne. Jest przyczyną immunosupresji, która zwiększa ryzyko progresji nowotworów złośliwych skóry. Podstawowym mechanizmem obrony przeciwsłonecznej organizmu człowieka jest wytwarzanie melaniny, która gromadząc się w komórce docelowej, chroni DNA przed uszkodzeniami świetlnymi. Inne naturalne mechanizmy ochronne polegające na zgrubieniu warstwy rogowej, pigmentacji, wydzielaniu kwasu urokainowego trans oraz aktywacji systemów enzymatycznych umożliwiających naprawę uszkodzeń DNA, mogą być niewystarczające. Tradycyjna ochrona za pomocą kremów z filtrem mineralnym lub chemicznym również ma swoje wady. Konsumenci skarżą się na krótki czas działania, utratę własności ochronnych po kontakcie z wodą czy też obecność substancji syntetycznych, które nie są obojętne ani dla skóry, ani dla środowiska. Niewątpliwie ochronę skóry przed słońcem uzupełnić można niektórymi składnikami diety oraz odpowiednią suplementacją.
Aby zapewnić właściwy stan skóry głowy oraz włosów, z reguły sięga się po kosmetyki do ich pielęgnacji, zapominając o odpowiednim stylu życia i właściwym odżywianiu. Skuteczna pielęgnacja skóry głowy i włosów powinna przede wszystkim opierać się na odpowiednio zbilansowanej i zróżnicowanej diecie, w pełni zaspokajającej zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Piękne i zadbane włosy oraz dobra kondycja skóry głowy jako istotny element kształtowania własnego wizerunku, podnoszenia poczucia atrakcyjności i pewności siebie oraz – co najważniejsze – zdrowia to efekt przestrzegania zasad zdrowego trybu życia, w którym jest również miejsce na prawidłową higienę, aktywność fizyczną i regenerację. Ponadto ze względu na postęp cywilizacyjny oraz idące za nim niekorzystne zmiany wynikające z ekspozycji na czynniki środowiskowe (takie jak zanieczyszczone powietrze, ogrzewanie, klimatyzacja, dym papierosowy), które sprzyjają uszkodzeniom skórnej bariery ochronnej, naturalne mechanizmy naprawcze warto wspomóc dodatkową, ale przemyślaną suplementacją.
Kondycja i wygląd skóry to nie tylko efekt zabiegów pielęgnacyjnych, ale przede wszystkim sposobu odżywiania i stylu życia. Zbilansowana dieta, dostarczająca odpowiednie proporcje składników pokarmowych, substancji balastowych i wody, wzbogacona o składniki korzystnie wpływające na stan skóry, to recepta na utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, jak również wsparcie w leczeniu chorób skóry.
Odpowiednio zbilansowana dieta ma znaczenie nie tylko w prewencji wielu groźnych chorób, ale wpływa również na kondycję i wygląd skóry, z uwzględnieniem stanu naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej oraz wytworów skóry, takich jak włosy, gruczoły i paznokcie. Co więcej, sposób żywienia uznano za jeden z potencjalnie modyfikowalnych, środowiskowych czynników ryzyka przedwczesnego starzenia skóry. Zbilansowana dieta powinna zawierać w odpowiednich proporcjach: białko, węglowodany, tłuszcze, a także makro- i mikroelementy, witaminy oraz substancje balastowe i wodę. W niniejszej publikacji przedstawiono badania naukowe dotyczące wpływu diety i jej składników na stan skóry. Scharakteryzowano wybrane grupy związków biologicznie czynnych, którym przypisuje się korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu, w szczególności skóry.