Ochrona skóry przed słońcem

Dieta dla skóry

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne niesie ze sobą poważne zagrożenie. Promieniowanie ultrafioletowe wnika w głąb skóry i uszkadza komórki znajdujące się w jej poszczególnych warstwach, przyspiesza procesy starzenia się skóry, sprzyja powstawaniu wolnych rodników, powoduje reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne. Jest przyczyną immunosupresji, która zwiększa ryzyko progresji nowotworów złośliwych skóry. Podstawowym mechanizmem obrony przeciwsłonecznej organizmu człowieka jest wytwarzanie melaniny, która gromadząc się w komórce docelowej, chroni DNA przed uszkodzeniami świetlnymi. Inne naturalne mechanizmy ochronne polegające na zgrubieniu warstwy rogowej, pigmentacji, wydzielaniu kwasu urokainowego trans oraz aktywacji systemów enzymatycznych umożliwiających naprawę uszkodzeń DNA, mogą być niewystarczające. Tradycyjna ochrona za pomocą kremów z filtrem mineralnym lub chemicznym również ma swoje wady. Konsumenci skarżą się na krótki czas działania, utratę własności ochronnych po kontakcie z wodą czy też obecność substancji syntetycznych, które nie są obojętne ani dla skóry, ani dla środowiska. Niewątpliwie ochronę skóry przed słońcem uzupełnić można niektórymi składnikami diety oraz odpowiednią suplementacją.

Zgodnie z powszechnie panującą opinią ekspozycja na promieniowanie słoneczne poprawia samopoczucie, łagodząc objawy przemęczenia, a nawet depresji, wpływa korzystnie na naszą aktywność i zmniejsza problemy z zasypianiem, zwiększając produkcję melatoniny w nocy. Udowodnionym medycznie korzystnym efektem działania promieniowania słonecznego na skórę jest synteza witaminy D3 (cholekalcyferol), której szerokie spektrum działania przekłada się na regulację metabolizmu wapnia i fosforu, prawidłową mineralizację tkanki kostnej, modulację procesów wzrostu i podziału komórek w wielu narządach i tkankach. Mimo to korzystanie z kąpieli słonecznych powinno być umiarkowane i kontrolowane. Nadmierna ekspozycja niesie ze sobą poważne ryzyko oparzeń słonecznych i fotostarzenia. Nadmiar promieni słonecznych uszkadza również wzrok, jest przyczyną zapalenia spojówek, prowadzi do urazów soczewki i siatkówki, przyspiesza rozwój zaćmy. Długotrwałe i powtarzalne narażenie na promienie UV niesie ze sobą ryzyko wielu mutacji w melanocytach, które w efekcie dają komórce zdolność do niekontrolowanych podziałów, co w konsekwencji zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych skóry (czerniaka oraz niebarwnikowych nowotworów skóry). Promieniowanie UV wspomaga fotostarzenie skóry i rozwój nowotworów skóry poprzez szereg mechanizmów, w tym bezpośrednie uszkodzenie komórek (poprzez mutacje genów i stres oksydacyjny), aktywację miejscowej odpowiedzi zapalnej, tłumienie skórnej odporności przeciwnowotworowej i tworzenie „kryzysu energetycznego” w komórkach skóry, utrudniającego skuteczną naprawę DNA [1].

Promieniowanie a skóra

Najbardziej szkodliwa składowa światła słonecznego to promieniowanie ultrafioletowe B (UVB, 280–320 nm), które przenika do warstwy podstawnej naskórka. Pobudza syntezę...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI