Otyłość – zalecane postępowanie żywieniowe

Diagnoza lekarska i dietetyczna

Otyłość stanowi istotny problem epidemiologiczny na całym świecie i prowadzi do szeregu powikłań. Jednym z podstawowych elementów jej leczenia jest modyfikacja stylu życia, w tym sposobu żywienia. Interwencja żywieniowa powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb i możliwości pacjenta oraz przyczyniać się do wprowadzenia trwałych nawyków. W warunkach optymalnych prowadzona powinna być we współpracy z zespołem terapeutycznym, w skład którego, poza dietetykiem, wchodzić powinien lekarz, fizjoterapeuta i psycholog. 
 

Wstęp


Globalny raport żywieniowy z ostatnich lat wykazał, że na całym świecie 2 mld dorosłych oraz 41 mln dzieci ma nadmierną masę ciała [1]. Otyłość to choroba przewlekła, która prowadzi do ponad 200 powikłań ze strony wszystkich układów i narządów [2]. Choroba otyłościowa pozostaje w ścisłym związku z rozwojem cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz narządów ruchu. Ponadto istotnie zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, chorób układu oddechowego, przewodu pokarmowego czy rozrodczego i wewnątrzwydzielniczego. Finalnie wpływa także na dobrostan psychiczny i społeczny [3]. Nadmierna masa ciała stała się także olbrzymim problemem w obliczu innej pandemii – covid-19. Metaanalizy badań potwierdzają zdecydowanie wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz zgonu wśród pacjentów z podwyższonym BMI [4]. W obliczu przytoczonych danych konieczne wydaje się podjęcie systemowych działań zmierzających do poprawy zdrowia i jakości życia wzrastającej liczby pacjentów. 

Jednym z podstawowych elementów leczenia otyłości jest modyfikacja stylu życia, w tym sposobu żywienia. Potocznie dietoterapia otyłości kojarzy się jedynie z wprowadzeniem diety ograniczającej podaż energii. Oczywiście do redukcji masy ciała niezbędny jest deficyt energetyczny, jednak zadania dietetyka w pracy z pacjentem chorującym na otyłość zdecydowanie wykraczają poza liczenie kilokalorii. Jego zadaniem jest zaplanowanie i przeprowadzenie bezpiecznej, skutecznej, odpowiedniej pod względem żywieniowym, akceptowalnej kulturowo i przystępnej cenowo interwencji żywieniowej, która pozwoli pacjentowi wprowadzić trwałe nawyki i nie tylko zredukować, ale także utrzymać masę ciała [5]. Zatem krok po kroku prześledźmy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI