Autor: Katarzyna Pastusiak

mgr; dietetyk kliniczny, doktorantka w Katedrze Chorób Wewnętrznych, Zaburzeń Metabolicznych i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Otyłość – zalecane postępowanie żywieniowe

Otyłość stanowi istotny problem epidemiologiczny na całym świecie i prowadzi do szeregu powikłań. Jednym z podstawowych elementów jej leczenia jest modyfikacja stylu życia, w tym sposobu żywienia. Interwencja żywieniowa powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb i możliwości pacjenta oraz przyczyniać się do wprowadzenia trwałych nawyków. W warunkach optymalnych prowadzona powinna być we współpracy z zespołem terapeutycznym, w skład którego, poza dietetykiem, wchodzić powinien lekarz, fizjoterapeuta i psycholog. 
 

Czytaj więcej

Postępowanie dietetyczne przy chorobach nowotworowych

Nowotwory złośliwe, na które składa się ok. 100 różnych schorzeń onkologicznych, stanowią istotny problem cywilizacyjny XXI wieku. W Polsce są drugą co do częstotliwości przyczyną zgonu, zarówno wśród kobiet (głównie nowotwory płuca i piersi), jak i wśród mężczyzn (nowotwór płuca), a prognozy sugerują, że ich liczba będzie stale wzrastać [1]. W związku z tym istotne wydaje się tworzenie standardów postępowania w zakresie prewencji, a także leczenia wyżej wymienionych chorób, w tym również dietoterapii.

Czytaj więcej