Owocowy sernik na zimno
W najnowszym numerze szczególnie polecamy lekturę artykułu pt. „Borelioza – objawy, diagnoza, leczenie” autorstwa dra Krzysztofa Majdyły. Borelioza jest tematem wyjątkowo aktualnym w okresie letnim, dlatego warto zdobyć na jej temat jak najwięcej informacji. Niniejsze wydanie zawiera również przydatne rady dotyczące prowadzenia dietoterapii w leczeniu egzemy i endometriozy. Ponadto dowiedzą się Państwo, jakie znaczenie ma badanie nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej w długotrwałej terapii. Szeroko przedstawione zostały także dieta ketogeniczna i suplementacja kwasem alfa-ketoglutarowym. Z kolei pod kątem diagnozy i leczenia omówiliśmy przerost bakteryjny jelita cienkiego. Zachęcamy też do sprawdzenia rubryki „Zdrowe przepisy”.
Należy pamiętać, że okres letni sprzyja ukąszeniom kleszczy, które można spotkać zarówno w parku miejskim, jak i ogródku tuż przy domu, a skala występowania boreliozy jest coraz większa. Stała się ona problemem społecznym, dotyczącym całej populacji, dlatego tak ważne jest szerzenie informacji na jej temat oraz otwarta dyskusja. W związku z tym polecamy zapoznanie się z drogą postępowania w przypadku zakażenia krętkiem Borrelia burgdorferi.
W rubryce „Zapobieganie chorobom” publikujemy trzy niezwykle ciekawe artykuły. Pierwszy z nich to „Badanie nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej jako nowy element w długotrwałej terapii”. Mgr Marta Grabowska-Szymańska wyjaśnia, kiedy należy wdrożyć diagnostykę, poprowadzić dietę eliminacyjną oraz wyprowadzać z niej pacjentów. Wskazuje ona również, jakie efekty może przynieść dietoterapia oparta na badaniu nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej. Zachęcamy również do lektury artykułu pt. „Dietoterapia jako wsparcie leczenia egzemy u dzieci i dorosłych”, w którym mgr inż. Justyna Kuberska omawia samą egzemę wraz z jej rodzajami i objawami oraz objaśnia efekt błędnego koła. Na łamach niniejszego numeru została przywołana również endometrioza. Z artykułu pt. „Endometrioza – skuteczna terapia żywieniowa” dowiesz się, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na endometriozę, co powinnaś wykluczyć lub włączyć do swojego jadłospisu, a także po jakie suplementy najlepiej sięgnąć. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem mgr Dominiki Gier.
W rubryce „Suplementy” publikujemy artykuł na temat kwasu alfa-ketoglutarowego. To chemiczny związek organiczny, naturalnie występujący w organizmie człowieka. Pośredniczy on w jednym z najważniejszych szlaków metabolicznych w organizmie, którym jest cykl Krebsa. Co ważne, kwas alfa-ketoglutarowy nie jest obecny w naszej codziennej diecie, a jego źródłem są synteza przez mikrobiom jelitowy bądź suplementacja i dieta.
Dieta ketogeniczna to niezwykle popularny w ostatnim czasie temat, szczególnie w środowisku sportowym. Budzi ona jednocześnie kontrowersje i wywołuje wątpliwości, które staramy się wyjaśnić w najnowszym numerze naszego czasopisma. Mgr Klaudia Brzywcy omawia dietę ketogeniczną pod kątem stresu oksydacyjnego, układu nerwowego, badań u sportowców wytrzymałościowych oraz proporcji składników odżywczych w tejże diecie.
W niniejszym numerze znajdą Państwo dwa artykuły na temat przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli SIBO. W pierwszym z nich skupiamy się na diagnozie lekarskiej, w drugim opisujemy zalecane postępowanie dietetyczne. Przerost bakteryjny jelita cienkiego został szeroko omówiony przez cenione ekspertki – lek. med. Weronikę Walęcik-Kot oraz dr n. med. Angelikę Kargulewicz.
Zawartość dostępna online
Zdrowe przepisy
Owocowy sernik na zimno
Recenzje
Recenzja książki Mama Alergika Gotuje. Tradycyjnie i Nowocześnie – Katarzyna Jankowska
W gabinecie dietetyka
Ekstrakty z Cannabis sativa L. i produkty pochodne zawierające kannabinoidy (CBD) posiadają status nowej żywności w katalogu nowej żywności
ABC prawidłowego żywienia
Naturalne produkty – soki jako doskonałe uzupełnienie codziennej, zbilansowanej diety
Naturalna pielęgnacja skóry – na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków?
Otwarty dostęp
Fioletowe zdrowie – superjagody maqui
Stosowanie olejków klasy terapeutycznej w szeroko rozumianej diecie
Psychodietetyka
Psychodietetyka dziecka w perspektywie rozwojowej
Sport
Białko w sportach siłowych
Diety
Wpływ diety ketogenicznej na sprawność sportową
Fitoterapia
Fitoterapia nadciśnienia tętniczego krwi
Zapobieganie chorobom
Borelioza – objawy, diagnoza, leczenie
Endometrioza – skuteczna terapia żywieniowa
Zapobieganie chorobom
Dietoterapia jako wsparcie leczenia egzemy u dzieci i dorosłych
Badanie nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej jako nowy element w długotrwałej terapii
Ciąża i zdrowy rozwój dziecka
Catering w placówkach oświatowych
Zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego u dzieci z autyzmem
Mama i maleństwo – kolki niemowlęce
Suplementy
Nie tylko leczenie hormonalne. Znaczenie suplementacji w chorobie Hashimoto i niedoczynności tarczycy
Żelazo – jakie są objawy jego niedoboru, jak je diagnozować i w jaki sposób uzupełniać zapasy tego kluczowego dla organizmu pierwiastka
Kwas alfa-ketoglutarowy – wyjątkowa molekuła
Układ trawienny i probiotykoterapia
Probiotyki i suplementy dla nietolerancyjnych – czy suplementy i preparaty probiotyczne zawierają alergeny?
Poantybiotykowa odbudowa mikrobiomu
„Superorganizm” we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego – rola probiotykoterapii
Diagnoza lekarska i dietetyczna
Postępowanie żywieniowe w zespole przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO)
Diagnoza lekarska w zespole przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO)