Borelioza – objawy, diagnoza, leczenie

Zapobieganie chorobom

Chorobę z Lyme, znaną również jako borelioza, powoduje spiralna bakteria Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej rozpoznawane zakażenie przenoszone przez kleszcze. Chociaż choroba znana była od ponad 100 lat, dopiero w 1982 r. Willy Burgdorfer odkrył, że jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach kleszczy. Według oficjalnych statystyk co roku w Polsce boreliozą zaraża się ponad 20 000 osób. Nieoficjalnie szacuje się, że chorych może być nawet 10-krotnie więcej. 
Skala występowania boreliozy sprawia, że temat stał się nagłośniony. Dzięki coraz większemu zainteresowaniu mediów borelioza przestała być w powszechnej świadomości jedynie „chorobą leśników”. 
Dziś można zostać ukąszonym przez kleszcza w parku, na łące czy w przydomowym ogródku. Polska w całości jest obszarem endemicznym, a największy wzrost liczby kleszczy notuje się tam, gdzie są ich żywiciele, czyli ludzie oraz zwierzęta, głównie gryzonie. Problem jest więc społeczny i dotyczy całej populacji. 

POLECAMY

Czym jest borelioza i jak możemy się przed nią chronić? 

Borelioza to choroba infekcyjna, zakaźna, wywołana przez bakterie z rodzaju Borrelia należące do krętków. Jest to infekcja występująca c...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI