Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zapobieganie chorobom

1 lipca 2019

NR 3 (Czerwiec 2019)

Borelioza – objawy, diagnoza, leczenie

0 28

Chorobę z Lyme, znaną również jako borelioza, powoduje spiralna bakteria Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej rozpoznawane zakażenie przenoszone przez kleszcze. Chociaż choroba znana była od ponad 100 lat, dopiero w 1982 r. Willy Burgdorfer odkrył, że jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach kleszczy. Według oficjalnych statystyk co roku w Polsce boreliozą zaraża się ponad 20 000 osób. Nieoficjalnie szacuje się, że chorych może być nawet 10-krotnie więcej. 
Skala występowania boreliozy sprawia, że temat stał się nagłośniony. Dzięki coraz większemu zainteresowaniu mediów borelioza przestała być w powszechnej świadomości jedynie „chorobą leśników”. 
Dziś można zostać ukąszonym przez kleszcza w parku, na łące czy w przydomowym ogródku. Polska w całości jest obszarem endemicznym, a największy wzrost liczby kleszczy notuje się tam, gdzie są ich żywiciele, czyli ludzie oraz zwierzęta, głównie gryzonie. Problem jest więc społeczny i dotyczy całej populacji. 

Czym jest borelioza i jak możemy się przed nią chronić? 

Borelioza to choroba infekcyjna, zakaźna, wywołana przez bakterie z rodzaju Borrelia należące do krętków. Jest to infekcja występująca coraz częściej, w zasadzie niemająca jednego obrazu klinicznego. W swojej praktyce klinicznej często byłem zdumiony liczbą objawów, z którą zgłosił się pacjent. Objawów z szerokiego spektrum – od depresji i problemów jelitowych, do objawów stawowych, neurologicznych, przewlekłego zmęczenia i wielu, wielu innych, pozornie niezwiązanych ze sobą. Borelioza w literaturze nazywana jest wielkim imitatorem – potrafi naśladować wiele innych schorzeń, co stanowi prawdziwe wyzwanie diagnostyczne. Krętek Borrelii jest bakterią o największym genomie, ma najwięcej DNA, potrafi się dostosować, zmieniać swoje białka i genogatunki. W dwóch różnych częściach naszego ciała może mieć inną specyfikę. Nie mówimy więc o zwykłej bakterii, ale o swojego rodzaju „superbakterii” [1]. 

Czy przed boreliozą można się uchronić? 

Najlepszą ochroną przed boreliozą jest unikanie pogryzienia przez kleszcza tam, gdzie to możliwe. Dobrze jest także, gdy kleszcze są znajdowane i usuwane natychmiast. W związku z tym, iż ukłucie przez kleszcza nie powoduje bólu, po pobycie w parku, ogrodzie czy lesie należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Czy jest to całkowita ochrona? Absolutnie nie.

Czy krętkiem Borrelii można zarazić się tylko wtedy, gdy nastąpi ukąszenie przez kleszcza?

Oczywiście „klasyczne” zainfekowanie odbywa się za pośrednictwem kleszcza, ale…
Kleszcze mają różne stadia rozwojowe – możemy zostać ukąszeni przez półmilimetrową nimfę, której nie zobaczymy na skórze, szczególnie na owłosionych częściach ciała.
Dysponujemy dziś oficjalnymi doniesieniami, że krętkiem można zarazić się drogą płciową, zaś kolejną możliwością przeniesienia infekcji jest łożysko matki. Innym zagrożeniem są transfuzje krwi [4].
Wielu badaczy zastanawia się, czy jest możliwe przeniesienie krętków Borrelii przez owady, takie jak muchy lub pchły, jednak jak dotąd nie ma wystarczających dowodów, aby to potwierdzić.

Czy można zaszczepić się przeciwko bo

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy