dr hab. inż. - pracownik w Katedrze Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej, wiceprezes zarządu Wielkopolskiego Centrum Klasteringu, audytor wewnętrznego systemu HACCP, członek naukowy wspierający Urząd Marszałkowski w Poznaniu, ekspert w zakresie technologii żywności i żywienia, realizuje liczne projekty z branżą spożywczą, opracowując i wdrażając nowe technologie i nowe produkty o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych.
Tworzywa sztuczne są niedrogie i wygodne, a tym samym są one stosowane we wszystkich aspektach życia, takich jak produkcja opakowań do żywności, produkcja odzieży, artykułów gospodarstwa domowego czy produktów higieny osobistej i zabawek. Mówimy o wielu zaletach stosowania tworzyw sztucznych, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. Wynika to przede wszystkim z dużej wytrzymałości mechanicznej, wysokiej żywotności wyprodukowanych przedmiotów, wysokiej odporności chemicznej czy łatwości w ich codziennym stosowaniu.
Nasiona roślin strączkowych i ziaren zbóż to popularne produkty. Stanowią podstawę diety człowieka, są źródłem makroskładników (białka, węglowodany), mikroskładników (witaminy, składniki mineralne i aminokwasy), a także wtórnych metabolitów roślinnych (głównie związki fenolowe i glukozynolany). Badania naukowe potwierdzają, że kiełkowanie nasion może zmieniać ich wartość odżywczą [1]. Zmieniają się wówczas nie tylko zawartość cennych z żywieniowego punktu widzenia składników, ale także ich proporcje.