Czekolada surowa z bakaliami
W niniejszym numerze szczególnie polecamy lekturę artykułu na temat probiotykoterapii ze względu na wyniki ostatnich badań obserwacyjnych, które podważyły skuteczność i bezpieczeństwo stosowania probiotyków. Nasi eksperci objaśniają tę kwestię, kładąc nacisk na prawidłowe odczytywanie wyników badań naukowych. Zwracamy również uwagę na znaczenie witaminy D w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Zachęcamy do zapoznania się z tymi oraz wieloma innymi ciekawymi tematami na łamach najnowszego wydania.
Menopauza to okres, w którym zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, osteoporozy, otyłości oraz zaburzeń gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Możliwe jest pojawienie się także zespołu klimakteryjnego. Każdy z tych czynników powinien zostać wzięty pod uwagę przez dietetyka. Ponadto dieta w menopauzie zwykle w pierwszej kolejności ma za zadanie obniżenie masy ciała przy zachowaniu zasad racjonalnego żywienia. Kobiety, które podejmują się takich działań na własną rękę, zazwyczaj wykluczają wiele produktów o wartościowym składzie, co może prowadzić do rozwoju chorób metabolicznych i nowotworowych. Prawidłowa dieta w menopauzie powinna zawierać m.in. odpowiednią ilość witamin z grupy B, D i określać deficyt kaloryczny. Szczegóły dotyczące diety w menopauzie przedstawia mgr inż. Emilia Gierada.
Na łamach niniejszego numeru przedstawiamy również dietę dr Budwig. To sposób odżywiania oparty na zasadach racjonalnego żywienia z wysoką podażą kwasu omega-3 i z potencjałem antyoksydacyjnym. Dieta dr Budwig uwzględnia również węglowodany złożone i błonnik pokarmowy. Codziennym elementem jadłospisu jest tutaj pasta z chudego twarogu i oleju lnianego. Takie połączenie ma ułatwiać wchłanianie kwasów tłuszczowych oraz poprawiać ich metabolizm. Więcej szczegółów na temat diety dr Budwig znajdą Państwo w artykule dr n. med. Angeliki Kargulewicz „Dieta dr Budwig – czy faktycznie zwalcza raka?”.
W rubryce „Suplementy” omawiamy wpływ witaminy D na funkcjonowanie organizmu. Ten rozpuszczalny w tłuszczach związek uczestniczy w neuroprotekcji, regulacji poziomu wapnia i fosforanów, czy mineralizacji kości. Witamina D decyduje również o przebiegu odpowiedzi immunologicznej, co dokładnie opisuje Monika Węgrzynowicz. Wskazuje ona również na wpływ tej witaminy na leczenie raka, jej związek z chorobami układu sercowo-naczyniowego i kostnego, a także na znaczenie jej suplementacji. Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Witamina D a funkcjonowanie organizmu”.
W tej samej rubryce omówione zostało działanie kwasów omega-3 i omega-6. MgrDorota Gumiela podpowiada w jakiej żywności występują wspomniane kwasy tłuszczowe, czy warto prowadzić ich suplementację i dla kogo jest to szczególnie wskazane. Polecamy lekturę artykułu pt. „Kwasy omega-3 i omega-6 – występowanie w żywności i suplementacja diety”.
W dziale „Ciąża i zdrowy rozwój dziecka” publikujemy interesujący artykuł pt. „Cukrzyca typu I – nieuleczalna choroba, którą można leczyć”. Mgr Katarzyna Szybiak wyjaśnia, czym właściwie jest cukrzyca typu I oraz czy możliwe jest znalezienie jej przyczyn. Dowiedzą się Państwo także, jak nowoczesne technologie wpływają na leczenie cukrzycy typu I. Autorka przybliża również profil działania Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. Z kolei w dziale „Diagnoza lekarska i dietetyczna” znajdą Państwo opis postępowania żywieniowego u kobiet z cukrzycą ciążową. Dr. n. med. Angelika Kargulewicz wyjaśnia, czy cukrzyca ciążowa jest chorobą, której można zapobiec, przedstawia zagrożenia związane z nadmierną lub niedostateczną podażą węglowodanów oraz prezentuje przykładowy jadłospis dla chorujących kobiet. Co więcej, cukrzyca ciążowa została przedstawiona na przykładzie konkretnego opisu przypadku pacjentki.
Zawartość dostępna online
Zdrowe przepisy
Czekolada surowa z bakaliami
Recenzje
Recenzja książki Kuchnia długowiecznych
W gabinecie dietetyka
Czy wiesz, co pijesz? Różnice między sokiem, nektarem i napojem
ABC prawidłowego żywienia
Biodostępność
Alkohol – wróg czy przyjaciel?
Starzejące się społeczeństwo, czyli żywienie w kontekście osób starszych
Właściwości prozdrowotne zdrowych olejów świata
Nowości żywieniowe
Nowości żywieniowe
Sport
Co wlewać do bidonu – czyli o nawodnieniu podczas treningu
Psychodietetyka
Styl życia a pożądanie
Dialog motywujący – metoda terapii w praktyce z pacjentem niezmotywowanym
Diety
Dieta w menopauzie
Dieta dr Budwig – czy faktycznie zwalcza raka?
Zapobieganie chorobom
Immunologiczne podejście do chorób z autoagresji
Immunologiczne podejście do chorób z autoagresji
Pasożyty – realny problem czy mit
Zapobieganie chorobom
Postępowanie i bezpieczna pielęgnacja w chorobach dermatologicznych: AZS, łuszczycy i trądziku
Ciąża i zdrowy rozwój dziecka
Żelazo – ważny czy mało istotny składnik mineralny?
Cukrzyca typu I – nieuleczalna choroba, którą można leczyć
Suplementy
Suplementacja podjęzykowa w formie sprayu jako najefektywniejsza forma suplementacji preparatów witaminowych
Szkodliwość biotoksyn i sposoby ich oczyszczania
Kwasy omega-3 i omega-6 – występowanie w żywności i suplementacja diety
Witamina D a funkcjonowanie organizmu
Suplementacja w zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem
Kompleksowa odbudowa bariery jelitowej
Diagnoza lekarska i dietetyczna
Postępowanie żywieniowe u kobiety z cukrzycą ciążową
Diagnoza lekarska u kobiety z cukrzycą ciążową
Układ trawienny i probiotykoterapia
Przewodnik po suplementach skutecznych w redukcji objawów zespołu jelita drażliwego
Rola dietetyka w zaburzeniach równowagi neuroprzekaźników – katecholaminy
Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka – leczenie żywieniowe
Czy probiotyki rzeczywiście szkodzą, czyli do jakiego zamieszania może doprowadzić nieumiejętna interpretacja badań naukowych
Najnowsze doniesienia dietetyczne
Wiadomości dietetyczne