Tradycyjny kefir jako cenny element diety w stylu zachodnim

ABC prawidłowego żywienia

Co to jest kefir?

Kefir to rodzaj napoju fermentowanego pochodzącego z obszaru Europy Wschodniej, głównie z Bałkanów, a także Kaukazu [1].
 

Ciekawostka
Nazwa „kefir” pochodzi od słowa kef, które w języku tureckim oznacza „przyjemny smak” [2], oraz od słowiańskiego słowa keif, tłumaczonego jako „dobre życie”.


Warto wspomnieć, że w zależności od regionu i języka słowo „kefir” może być różnie wymawiane (np. kefyr, kephir lub kefier), co może powodować, że jest on często mylony z innymi wyrobami wytwarzanymi przy udziale fermentacji mlekowej, takimi jak kefiran, tibicos, jogurt, kumys, labneh i kefir wodny. Krótko mówiąc, tradycyjny kefir to napój mleczny wytwarzany w ramach fermentacji mlekowej o naturalnych właściwościach probiotycznych, które przypisuje się mikroorganizmom i ich produktom uzyskanym w procesie fermentacji [1]. Mimo że konsystencja kefiru wydaje się podobna do jogurtu, w rzeczywistości kefir jest nieco rzadszy, co czyni go napojem. Chociaż zarówno jogurt, jak i kefir są przykładami żywności fermentowanej na bazie mleka zwierzęcego (zwykle krowiego), jogurt wytwarzany jest z kultur bakterii, podczas gdy kefir jest wytwarzany z ziarna kefiru, które zawiera wszystko, co jest potrzebne do przeprowadzenia fermentacji mleka [3]. Z kolei kefiran, który znajduje się w składzie kefiru, to pochodna węglowodanów (wielocukrów) o cennych właściwościach biologicznych. Uzyskuje się go podczas fermentacji ziaren kefiru w wyniku działania bakterii ze szczepu Lactobacillus. Kefiran jest dobrze znany ze swojego działania bifidogennego, jak również właściwości przeciwdrobnoustrojowych [4]. Kefir wodny to lekko musujący napój fermentowany wytwarzany na bazie produktów roślinnych, takich jak suszone owoce, soki owocowe, woda kokosowa, organiczna woda z cukrem lub woda filtrowana. Nie zawiera mleka, co powoduje, że może być spożywany przez wegan [5].

POLECAMY

Wartość odżywcza kefiru 

Tradycyjny kefir produkowany jest na bazie mleka zwierzęcego, głównie mleka krowiego, dzięki czemu jest dobrym źródłem białka.
 

Ciekawostka
Koniecznym składnikiem kefiru tradycyjnego jest mleko fermentowane otrzymywane z ziaren kefiru, które w swoim składzie musi zawierać co najmniej 2,7% białka i mniej niż 10% tłuszczu [6].

 

Na ogół [7] jedna szklanka (250 ml) kefiru naturalnego dostarcza średnio 120 kcal i zawiera:

  • 7...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI