Suplementacja witamin w chorobie Alzheimera

Suplementy

Niedożywienie jest częstym problemem występującym u osób starszych. Zaburzenia stanu odżywienia wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorobowości oraz śmiertelności. W rozwoju choroby Alzheimera obok klasycznych czynników ryzyka, jak starzenie się organizmu, podatność na tworzenie blaszek β-amyloidowych czy kumulacja białka tau, ważną rolę odgrywają witaminy. Przede wszystkim zwraca się uwagę na witaminy antyoksydacyjne, jak E, A, C, a także na witaminy biorące udział w prawidłowym metabolizmie homocysteiny, jak witaminy z grupy B.

W poprzednim numerze pisaliśmy o dietach w chorobie Alzheimera i ich wpływie na samą chorobę. Okazuje się, że samo zastosowanie prawidłowo dobranej diety nie wystarczy, by zachować dobre zdrowie albo przynajmniej wesprzeć pacjenta z chorobą. Okazuje się bowiem, że bardzo często w chorobie Alzheimera, a także innych chorobach neurodegeneracyjnych obserwuje się niedobory pokarmowe. Dlaczego? Zjawisko jest bardziej złożone niż się wydaje. Z jednej strony, choroby neurodegeneracyjne dotyczą osób w wieku podeszłym, a zatem chory doświadcza zmian w funkcjonowaniu organizmu przypisanych do wieku, w tym różnego rodzaju zaburzeń dotyczących układu pokarmowego. Z drugiej strony jednak, pojawiające się wówczas niedobory rzutują na rozwój chorób neurodegeneracyjnych. I można powiedzieć, że kółko się zamyka. Przyjrzyjmy się zatem, jak można wspomagać osoby starsze, żeby uniknąć przykrych w skutkach niedoborów, oraz co i jak warto suplementować.
Niedożywienie jest częstym problemem występującym u osób starszych. Zaburzenia stanu odżywienia oraz idący za tym spadek masy ciała wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorobowości oraz śmiertelności. Wbrew pozorom niedożywienie wynika nie tylko z braku środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka, ale także z postępu chorób, głównie otępiennych. Osoby z demencją często doświadczają kilku problemów związanych z odżywianiem. We wczesnych stadiach choroby problemy z pamięcią i myśleniem mogą wpływać na planowanie, zakupy i przygotowywanie posiłków. W miarę postępu choroby, jedzenie i picie może stać się trudniejsze. Długookresowe badania sugerują, że niedożywienie u osób starszych zwiększa ryzyko otępienia, a także progresję zaburzeń poznawczych (z poziomu łagodnych zaburzeń poznawczych do otępienia, jak również w już rozwiniętym otępieniu) [1]. Co ważne, u osób z zaburzeniami funkcji poznawczych i otępieniem równie często obserwuje się niedożywienie kaloryczne (związane z utratą masy ciała), jak też niedożywienie jakościowe (przebiegające bez utraty masy ciała, za to z niekorzystnymi zmianami w składzie ciała i brakiem podaży poszczególnych ważnych składników odżywczych). Racjonalny sposób odżywiania i odpowiednia dieta zapewniają prawidłowy stan odżywienia oraz dostarczają organizmowi wszystkic...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI