Autor: Justyna Malinowska

mgr; absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, obecnie również doktorantka w Szkole Doktorskiej WUM, w Zakładzie Medycyny Laboratoryjnej. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat diety i zdrowego stylu życia; prowadzi stronę: www.justynamalinowska.com.pl

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Niedobór magnezu i stres – błędne koło, z którego warto wyjść

Niedobór magnezu i chroniczne pobudzenie reakcji stresowej to dwa stany dotykające coraz większą część populacji. Aktualnie wielu badaczy tych zaburzeń sugeruje występowanie między nimi zależności, a nawet wskazuje, że tworzą one błędne koło. Reakcja stresowa przyczynia się do zwiększonej utraty magnezu z moczem, co z czasem może spowodować jego niedobór. Natomiast niedostateczne stężenie magnezu nasila reakcję stresową. Ma to określone konsekwencje zdrowotne, czyli m.in. zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia lub depresji. Rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się modyfikacja diety w celu zwiększenia podaży magnezu i wyrównania jego niedoboru oraz zadbanie o higienę życia, aby ograniczyć poziom odczuwanego stresu.

Czytaj więcej

Łysienie androgenowe – przyczyny, postępowanie dietetyczne i skuteczna suplementacja

Łysienie androgenowe to najpowszechniejsza przyczyna postępującego wypadania włosów. W tej jednostce chorobowej za zmiany w cyklu wzrostu włosa odpowiada dihydrotestosteron, jednak na obraz choroby mogą nakładać się czynniki pierwotnie z nią niezwiązane, a również przyczyniające się do wypadania włosów, jak ograniczone mikrokrążenie skóry oraz niedobory składników odżywczych. Dlatego uzupełnieniem terapii łysienia androgenowego jest kontrola prawidłowego spożycia żelaza, witaminy D i C oraz flawonoidów. Korzystne może być także zastosowanie suplementacji diety, m.in. palmą sabałową i krzemem.

Czytaj więcej