Czy jest możliwe, aby dwie plagi dzisiejszych czasów, czyli niedobór magnezu oraz nadmierna ekspozycja na stres, były w jakiś sposób połączone? Jeśli tak, to w jaki, i jak wyjść z tego błędnego koła?
Magnez to dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jeden z kluczowych składników mineralnych i drugi najważniejszy kation wewnątrzkomórkowy. Jest kofaktorem lub aktywatorem dla ponad 600 enzymów, reguluje ciśnienie tętnicze i stężenie glukozy we krwi, a także transmisję neuronalną i rytm pracy serca. Ponieważ jest on tak istotny dla zachowania homeostazy, czyli równowagi organizmu, jego stężenie we krwi jest ściśle kontrolowane poprzez absorpcję w jelitach, uwalnianie z kości oraz wydalanie przez nerki. Jednak istnieją czynniki mogące zaburzyć tę równowagę, tj. wysoka podaż soli i wapnia z dietą, nadużywanie alkoholu, przewlekłe stosowanie niektórych leków (m.in. inhibitorów pompy protonowej, diuretyków pętlowych, antybiotyków), choroby, takie jak cukrzyca lub przewlekła choroba nerek [1, 2].
POLECAMY
Niedobór magnezu
Z uwagi na to, że magnez jest kationem wewnątrzkomórkowym, diagnoza jego niedoboru stanowi wyzwanie. Jego stężenie w materiale wykorzystywanym najczęściej do oceny stanu odżywienia składnikami mineralnymi, tj. we krwi, wynosi zaledwie 0,3% jego zawartości w ustroju i w ograniczony sposób odzwierciedla stan odżywienia. Jest ono utrzymywane w zakresie wartości prawidłowych, nawet jeśli podaż magnezu z dietą jest zbyt niska lub utrata z moczem lub przez przewód pokarmowy zbyt wysoka. Dlatego u o...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!