Niedobór magnezu i stres – błędne koło, z którego warto wyjść

Suplementy

Niedobór magnezu i chroniczne pobudzenie reakcji stresowej to dwa stany dotykające coraz większą część populacji. Aktualnie wielu badaczy tych zaburzeń sugeruje występowanie między nimi zależności, a nawet wskazuje, że tworzą one błędne koło. Reakcja stresowa przyczynia się do zwiększonej utraty magnezu z moczem, co z czasem może spowodować jego niedobór. Natomiast niedostateczne stężenie magnezu nasila reakcję stresową. Ma to określone konsekwencje zdrowotne, czyli m.in. zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia lub depresji. Rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się modyfikacja diety w celu zwiększenia podaży magnezu i wyrównania jego niedoboru oraz zadbanie o higienę życia, aby ograniczyć poziom odczuwanego stresu.

Czy jest możliwe, aby dwie plagi dzisiejszych czasów, czyli niedobór magnezu oraz nadmierna ekspozycja na stres, były w jakiś sposób połączone? Jeśli tak, to w jaki, i jak wyjść z tego błędnego koła?

Magnez to dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jeden z kluczowych składników mineralnych i drugi najważniejszy kation wewnątrzkomórkowy. Jest kofaktorem lub aktywatorem dla ponad 600 enzymów, reguluje ciśnienie tętnicze i stężenie glukozy we krwi, a także transmisję neuronalną i rytm pracy serca. Ponieważ jest on tak istotny dla zachowania homeostazy, czyli równowagi organizmu, jego stężenie we krwi jest ściśle kontrolowane poprzez absorpcję w jelitach, uwalnianie z kości oraz wydalanie przez nerki. Jednak istnieją czynniki mogące zaburzyć tę równowagę, tj. wysoka podaż soli i wapnia z dietą, nadużywanie alkoholu, przewlekłe stosowanie niektórych leków (m.in. inhibitorów pompy protonowej, diuretyków pętlowych, antybiotyków), choroby, takie jak cukrzyca lub przewlekła choroba nerek [1, 2]. 

POLECAMY

Niedobór magnezu

Z uwagi na to, że magnez jest kationem wewnątrzkomórkowym, diagnoza jego niedoboru stanowi wyzwanie. Jego stężenie w materiale wykorzystywanym najczęściej do oceny stanu odżywienia składnikami mineralnymi, tj. we krwi, wynosi zaledwie 0,3% jego zawartości w ustroju i w ograniczony sposób odzwierciedla stan odżywienia. Jest ono utrzymywane w zakresie wartości prawidłowych, nawet jeśli podaż magnezu z dietą jest zbyt niska lub utrata z moczem lub przez przewód pokarmowy zbyt wysoka. Dlatego u o...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI