Łysienie androgenowe – przyczyny, postępowanie dietetyczne i skuteczna suplementacja

Zapobieganie chorobom

Łysienie androgenowe to najpowszechniejsza przyczyna postępującego wypadania włosów. W tej jednostce chorobowej za zmiany w cyklu wzrostu włosa odpowiada dihydrotestosteron, jednak na obraz choroby mogą nakładać się czynniki pierwotnie z nią niezwiązane, a również przyczyniające się do wypadania włosów, jak ograniczone mikrokrążenie skóry oraz niedobory składników odżywczych. Dlatego uzupełnieniem terapii łysienia androgenowego jest kontrola prawidłowego spożycia żelaza, witaminy D i C oraz flawonoidów. Korzystne może być także zastosowanie suplementacji diety, m.in. palmą sabałową i krzemem.

Wstęp

Łysienie androgenowe to najpowszechniejsza przyczyna postępującego wypadania włosów u kobiet i mężczyzn [1]. Jest ono uwarunkowane genetycznie, ale wiek rozpoczęcia utraty owłosienia, jej intensywność i umiejscowienie są różne. U mężczyzn łysienie androgenowe dotyczy zazwyczaj części skroniowej oraz wierzchołka głowy, z zachowaniem obszaru potylicznego, co skutkuje powstaniem charakterystycznego wzoru podkowy [2]. Natomiast u kobiet włosy najczęściej ulegają przerzedzeniu w okolicy śródciemieniowej z zachowaniem czołowej linii włosów [3]. Częstotliwość występowania łysienia androgenowego w populacji jest uzależniona od rasy, płci oraz wieku. Jest ono największe w przypadku rasy kaukaskiej – dotyczy aż 80% mężczyzn i 42% kobiet po 70. r.ż. [2–5]. 

Androgeny – główna przyczyna wypadania włosów

Androgeny wpływają poprzez szlaki sygnałowe na kilka różnych elementów funkcjonowania skóry, m.in. wzrost i różnicowanie gruczołów łojowych, wzrost włosów, barierę naskórkową i procesy regeneracyjne. W przypadku włosów androgeny są najważniejszymi regulatorami ich wzrostu – mogą go stymulować lub hamować w zależności od miejsca na ciele. Androgeny powiększają mieszki włosowe w takich obszarach, jak broda,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI