Rola witaminy K w metabolizmie kostnym

Suplementy

Witamina K, nazywana witaminą koagulacji, została odkryta w latach 30. XX wieku i uznana za kluczowy czynnik w procesach krzepnięcia krwi w wątrobie. Na przestrzeni lat i na podstawie szeregu badań wykazano jednak, że jej rola nie ogranicza się wyłącznie do utrzymania homeostazy krwi, ale wykazuje także działanie wobec tkanek zlokalizowanych w całym ustroju. Dane naukowe wskazują, że jej niedobór może zwiększać ryzyko rozwoju miażdżycy, choroby Alzheimera, niektórych nowotworów, a także osteoporozy [1].

Witamina K jest rodziną związków chemicznych o podobnej strukturze zaliczanych do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wyróżnia się tutaj witaminę K1 (filochinon, który występuje powszechnie w surowcach roślinnych) oraz K2 (określaną jako menachinon, MK, rozpowszechniony w produktach fermentowanych i odzwierzęcych) [2]. Źródła pokarmowe dla witaminy K1 i K2 przedstawiono w tabeli 1. 
Witamina K1 jest dominującą formą witaminy K występującą w diecie. Możemy ją znaleźć przede wszystkim w zielonych warzywach i roślinnym chlorofilu, podczas gdy menachinon syntetyzowany jest przez bakterie i powszechnie występuje w fermentowanych produktach spożywczych. Odpowiednie spożycie witaminy K według zaleceń WHO powinno wynosić 65 mcg/dzień dla mężczyzn i 55 mcg/dzień dla kobiet. Jako że spożycie witaminy K2 stanowi niewielką część całkowitego spożycia witaminy K, coraz częściej przedmiotem badań staje się suplementacja diety witaminą K2 w kontekście wyrównywania jej dziennego spożycia i poprawy ogólnego stanu zdrowia [2].

Tabela 1. Rozpowszechnienie witaminy K1 i K2 w pokarmach [2, 3] 

POLECAMY

Witamina K2 Witamina K1
pokarmy fermentowane (natto, kiszonki), sery twarde (typu gouda), sery miękkie (camembert), wątróbka drobiowa, masło, żółtko jaja kurzego, kurczak, wołowina, łosoś zielone liście, kapusta, szpinak, brukselka, szparagi, jarmu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI