Dołącz do czytelników
Brak wyników

ABC prawidłowego żywienia

7 listopada 2022

NR 5 (Październik 2022)

Potencjał neuronutraceutyczny ekstraktu ze szparagów

0 87

Nutraceutyki coraz częściej wykorzystuje się jako farmaceutyczne alternatywy wsparcia we współczesnej medycynie zachodniej. Odnotowano, że są korzystne w wielu dolegliwościach, takich jak otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, nowotwory, a nawet w zaburzeniach neurologicznych wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Neuronutraceutyki to lecznicze fitozwiązki żywności, które mogą być korzystne zarówno dla młodego, jak i starszego mózgu. Ich fizjologiczne działania mogą być ostatecznie ukierunkowane na poprawę zdolności poznawczych lub leczenie wyniszczających schorzeń neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych [4]. 

Ostatnie postępy w badaniach nadały nowy kierunek analizie neuronutraceutyków, co wiąże się z lepszym poznaniem ich zasadniczych składników i zrozumieniem ich wpływu na zaburzenia neurologiczne. Badania sugerują, że wykazują one ogromny potencjał w leczeniu zaburzeń neurologicznych ze względu na ich wieloskładnikowy charakter. Wiele badań klinicznych wykazało ich potencjał w leczeniu zaburzeń związanych z OUN, takich jak depresja, lęk, bezsenność, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz pogorszenie funkcji poznawczych [4]. 

POLECAMY

Naukowcy wykazali, że wiele zaburzeń i urazów metabolicznych, w tym udar, choroby neurodegeneracyjne, padaczka i wstrząs, wywołuje reakcję na stres, która prowadzi do uwolnienia różnych białek, w szczególności białka szoku cieplnego 70 kD (HSP70). Ponieważ wysokie poziomy ekspresji HSP70 odnotowano w mózgu po uszkodzeniu, badacze postulowali, że HSP70 może powodować pewne efekty neuroprotekcyjne. Son i wsp. [15] wykazali, że ekspresja dwóch genów HSP, szczególnie HSP70 i HSP27, jest widoczna w mózgu, ponieważ oba są silnie indukowane w komórkach glejowych i neuronach po różnych szkodliwych bodźcach we wczesnym stadium neurodegeneracji. Eksperymenty z wykorzystaniem zwierzęcych modeli udaru i systemów hodowli tkankowej wykazały, że nadekspresja HSP70 zmniejsza uszkodzenie niedokrwienne i chroni zarówno neurony, jak i komórki glejowe. Liczne badania potwierdziły zdolność HSP do zmniejszania apoptozy w następstwie różnych bodźców, takich jak ciepło, uszkodzenie DNA i ligacja receptorów śmierci [15].

Stres jest uważany za zagrażające życiu zaburzenie psychiczne, które występuje na całym świecie i ma poważne i trwałe objawy. Może pojawić się na każdym etapie życia i obejmować różne objawy kliniczne, takie jak anomalie snu, poczucie winy, utrata zainteresowania, obniżona samoocena i kilka innych zaburzeń psychicznych [3]. Badania wykazały, że około 19,7% osób w Wielkiej Brytanii w wieku 16 lat i starszych ma objawy lęku i depresji związanej ze stresem. Co więcej, globalna częstość występowania wszystkich zaburzeń depresyjnych i zaburzeń lękowych wynosi odpowiednio 4,4% i 3,6%. Stres generalnie, choć nie zawsze, ma związek ze snem. Może wpływać na jakość snu, jego długość, a także reaktywność. Osoby o wysokiej reaktywności cierpią na bezsenność w sytuacjach stresowych, podczas gdy osoby bez tej cechy nie [12]. 

Sen jest niezbędny do utrzymania zdrowia immunologicznego, przywracania energii i zdolności zapamiętywania. Osiągnięcie dobrej jakości snu (małe opóźnienia w zasypianiu, mała liczba wybudzeń > 5 min, mała liczba wybudzeń po zaśnięciu i dobra efektywność snu) oraz czas trwania (tj. 7–9 godz./dobę) są niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego kluczowe znaczenie ma zidentyfikowanie prostych strategii stylu życia, które pomagają poprawić wyniki snu w populacji ogólnej [1, 5, 14, 16].

Szparagi to wieloletnia bylina o różnych właściwościach biologicznych, od czasów starożytnych szeroko stosowana jako lekarstwo i żywność. Ich korzyści zdrowotne i funkcje biologiczne przyciągają coraz większe zainteresowanie, zarówno ze strony społeczeństwa, jak i środowiska akademickiego. Szparagi zawierają różne związki fitochemiczne, takie jak polisacharydy, polifenole, antocyjany i saponiny, które w eksperymentach in vitro i in vivo wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, immunomodulujące, hipoglikemiczne, przeciwnadciśnieniowe i przeciwpadaczkowe [6]. 

Jednym z bioaktywnych roślinnych składników wspierających systemy radzenia sobie ze stresem i poprawiających jakość snu oraz wykazujących działanie neuroprotekcyjne jest pozyskiwany ze szparagów ETAS® [8]. 

Ekstrakt ze szparagów poddany o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy