Potencjał neuronutraceutyczny ekstraktu ze szparagów

ABC prawidłowego żywienia

Nutraceutyki coraz częściej wykorzystuje się jako farmaceutyczne alternatywy wsparcia we współczesnej medycynie zachodniej. Odnotowano, że są korzystne w wielu dolegliwościach, takich jak otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, nowotwory, a nawet w zaburzeniach neurologicznych wpływających na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Neuronutraceutyki to lecznicze fitozwiązki żywności, które mogą być korzystne zarówno dla młodego, jak i starszego mózgu. Ich fizjologiczne działania mogą być ostatecznie ukierunkowane na poprawę zdolności poznawczych lub leczenie wyniszczających schorzeń neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych [4]. 

Ostatnie postępy w badaniach nadały nowy kierunek analizie neuronutraceutyków, co wiąże się z lepszym poznaniem ich zasadniczych składników i zrozumieniem ich wpływu na zaburzenia neurologiczne. Badania sugerują, że wykazują one ogromny potencjał w leczeniu zaburzeń neurologicznych ze względu na ich wieloskładnikowy charakter. Wiele badań klinicznych wykazało ich potencjał w leczeniu zaburzeń związanych z OUN, takich jak depresja, lęk, bezsenność, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz pogorszenie funkcji poznawczych [4]. 

POLECAMY

Naukowcy wykazali, że wiele zaburzeń i urazów metabolicznych, w tym udar, choroby neurodegeneracyjne, padaczka i wstrząs, wywołuje reakcję na stres, która prowadzi do uwolnienia różnych białek, w szczególności białka szoku cieplnego 70 kD (HSP70). Ponieważ wysokie pozio...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI