Mity dietetyczne na temat ryb

ABC prawidłowego żywienia

Ryby stanowią istotny element diety w międzynarodowej kulturze. Spożywa się je odświętnie, w czasie postu oraz na co dzień w formie przekąski. I choć powszechnie uważa się je za zdrowe, to coraz częściej można spotkać negatywne opinie na ich temat. Sprawdźmy wspólnie, ile jest w tym prawdy.
Spożycie ryb i owoców morza na całym świecie wzrasta. I choć średnie spożycie na rok w Europie plasuje się na poziomie 23 kg na osobę, to w Polsce wynosi tylko 12 kg. To i tak nic w porównaniu do mieszkańców Chin, którzy rocznie zjadają ich ok. 40 kg [1].
Choć spożycie w populacjach różni się, to w kwestii ryb jedno się nie zmienia. To wciąż powstające na ich temat mity dietetyczne. Sprawdźmy razem, które z nich faktycznie są prawdziwe.

Każda ryba jest zdrowa – MIT

Istnieje bowiem wiele gatunków ryb trujących, np. ryby rozdymkowate, kostera cętkowana lub murena olbrzymia. Tych ryb należy bezwzględnie unikać, gdyż zawierają tetrodotoksynę – śmiercionośną substancję [2].
Wpływ pożywienia na organizm jest kwestią indywidualną. Ryby to dość częsty alergen, który jednym przyniesie wiele dobrego, a u innych wywoła objawy chorobowe [3].

POLECAMY

Ryby chronią organizm przed chorobą nowotworową – FAKT

Badania z ostatnich 10 lat potwierdzają związek między wysokim spożyciem ryb a niższym ryzykiem rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego, dotyczy to nowotworów jamy ustnej, przełyku oraz jelita grubego [4, 5].

Ryby mrożone tracą wszystkie wartości odżywcze – FAKT i MIT

Podczas mrożenia ryb straty wartości odżywczych są znik...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI