Mikrobiota pochwy – o czynnikach modyfikujących i możliwościach korzystnego oddziaływania

Suplementy

W środowisku pochwy – w odróżnieniu od mikrobioty jelitowej, gdzie czynnikiem warunkującym homoestazę jest znacząca różnorodność drobnoustrojów – kładzie się nacisk na mniejszą różnorodność i zwrócenie uwagi na przewagę bakterii z rodzaju Lactobacillus. Skład mikrobioty pochwy będzie różnił się też w zależności od okresu fizjologicznego i fluktuacji hormonalnych. Strategia mająca na celu poprawę równowagi w mikrobiocie pochwy i zachowanie zdrowia kobiety to zadbanie o higieniczny styl życia, w tym racjonalne nawyki żywieniowe i profilaktykę niedoborów pokarmowych, a także wzbogacenie ekosystemu o bakterie z rodzaju Lactobacillus.

Pojęcie mikrobioty dotyczy wszystkich mikroorganizmów, które kolonizują organizm człowieka, ale w ujęciu najczęściej spotykanym zazwyczaj mamy na myśli miejsce, jakim jest końcowy odcinek przewodu pokarmowego, czyli jelito grube. Nie zapominajmy jednak, że prawidłowa mikrobiota to także ekosystem pochwy i jest on nie mniej istotny w warunkowaniu zdrowia kobiety. Zadbanie o ekosystem mikrobiotyczny pochwy wpływa korzystnie nie tylko na życie seksualne i ogólny komfort, ale również stanowi jeden z istotnych czynników warunkujących możliwości reprodukcyjne i zdrowie kobiety w okresie przed-, około- i pomenopauzalnym.

W środowisku pochwy – w odróżnieniu od mikrobioty jelitowej, gdzie czynnikiem warunkującym homoestazę jest znacząca różnorodność drobnoustrojów – kładzie się nacisk na mniejszą różnorodność i zwrócenie uwagi na przewagę bakterii z rodzaju Lactobacillus [1]. Mniejsza różnorodność i obfitość bakterii fermentacji mlekowej są charakterystyczne dla mikrobioty pochwy zdrowej kobiety. W tab. 1 zostały przedstawione zależności dotyczące mikrobioty pochwy.

POLECAMY

 

Tabela 1. Uwarunkowania związane z mikrobiotą pochwy [2, 3, 4, 5]

Mikrobiota pochwy – uwarunkowania

Lactobacillus fermentum 
Produkuje antybakteryjne peptydy, zwane fermentycynami – potencjał stosowania w preparat...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI