Dieta lekkostrawna

Diety

Dieta lekkostrawna często jest kojarzona z dietami „szpitalnymi” zalecanymi po wszelkich przebytych chorobach i zabiegach operacyjnych. W praktyce dietetycznej ten sposób żywienia ma znacznie szersze zastosowanie. Co można jeść, będąc na diecie lekkostrawnej? Czy dietę lekkostrawną mogą stosować osoby zdrowe? 

Trawienie pokarmu jest bardzo złożonym procesem, wykorzystującym siły mechaniczne oraz reakcje chemiczne w celu rozpadu i metabolizowania żywności. Dieta lekkostrawna ma za zadanie ułatwić ten proces [1]. 

Dieta ta to modyfikacja żywienia podstawowego, która ma na celu pozytywnie wpływać na organizm. Powinna ona dostarczać odpowiednią ilość energii i składników pokarmowych zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia oraz ograniczać potrawy ciężkostrawne. Zasadniczą różnicą jest zmieniona forma potraw i obróbka termiczna przygotowanego jedzenia, tak aby jak najmniej obciążać przewód pokarmowy oraz złagodzić już występujące dolegliwości [2, 3].

POLECAMY

Zastosowanie diety lekkostrawnej

Ten sposób żywienia mogą stosować ludzie zdrowi, ale przeznaczony jest on szczególnie dla osób potrzebujących wesprzeć swój przewód pokarmowy, odczuwających ciężkość po posiłkach i mających nieregularny rytm wypróżnień. Dieta ma zastosowanie w dysfunkcjach przewodu pokarmowego, np. wzdęciach, zaparciach, biegunkach, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, zaburzeniach wchłaniania składników odżywczych, a także w:

  • żywieniu dzieci i osób starszych, 
  • r...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI