Dołącz do czytelników
Brak wyników

ABC prawidłowego żywienia

5 września 2022

NR 4 (Sierpień 2022)

Aronia czarnoowocowa w czasach COVID-19

0 81

Aronia czarnoowocowa w Polsce

Aronia (Aronia melanocarpa E.) jest krewną jarzębiny, pochodzi z obszaru amerykańskich Wielkich Jezior, ale to Polska stała się jej ojczyzną. Mamy ponad 14 tys. ha plantacji aronii, co roku przybywają nowe, w tym ekologiczne. Wysoka jakość owoców zależy od materiału szkółkarskiego. Dysponujemy nowo zarejestrowaną (luty 2022 r.) odmianą aronii Nero-Eggert wyselekcjonowaną przez polskich sadowników; prace trwały ponad 40 lat. Odmiana ta daje duże soczyste owoce o wysokiej zawartości antocyjanów i cukru, nadaje się do zbioru kombajnem, doskonale plonuje na równinach w centralnej Polsce. Zbieramy 
40–60 tys. ton owoców aronii rocznie, w zależności od warunków klimatycznych. Owoce przerabiane są na sok, a potem koncentrat soku, który w większości jest przeznaczony na eksport. Na rynku jest mało soków, musów i dżemów od polskich producentów. Do zwiększenia asortymentu potrzebne są inwestycje w nowoczesne przetwórstwo, a także promocja walorów produktów aroniowych.
Zawartość bioaktywnych związków w owocach odmiany Nero-Eggert silnie zależy od terminu zbioru []. 
Ciekawe, że dojrzałe owoce aronii mają znacznie mniej polifenoli i mniejszą pojemność antyoksydacyjną niż zielone. Decyzja, kiedy zacząć zbiór aronii, powinna być poprzedzona analizą składu chemicznego. Interesujące i niedoceniane są odmiany aronii  A. prunifolia i A. arbutifolia [].

Prozdrowotny potencjał owoców aronii

W ostatnich latach doceniono owoce jagodowe, które obficie rosną w krajach o chłodniejszym klimacie. W małej objętości jagody zawierają niezwykle dużo cennych związków polifenolowych (antocyjanów, katechin, kwasów fenolowych), stąd określenie „superjagody” lub „superowoce”. Tych związków mamy za mało w typowej diecie. 
Aronia jest unikatowa, gdyż ma znacząco więcej antocyjanów i katechin niż inne owoce jagodowe []. Owoce aronii mogą zawierać aż 1–2 g polifenoli w 100 g, ilość antocyjanin może osiągać 0,40–0,85 g. 
To jedno z najbogatszych źródeł antocyjanów w przyrodzie! 
W setkach publikacji naukowych pokazano rolę związków obecnych w jagodach w przeciwdziałaniu chorobom neurodegeneracyjnym, chorobom serca i układu krążenia, nowotworom i cukrzycy. 
Borówka wysoka jest chętnie jedzona na surowo, ale aronia nie jest owocem deserowym. Ważnym zadaniem jest rozwój produktów, które są dietetycznym wsparciem dla seniorów, ludzi intensywnie pracujących, sportowców, a także ozdrowieńców post-COVID-19. Konsumpcja jagód powinna być elementem zdrowego stylu życia i prawidłowej diety, zwłaszcza seniorów.

POLECAMY

Antocyjany dla mózgu 

Ciemne owoce jagodowe są bogatym źródłem polifenoli (antocyjanów, flawanoli, kwasów fenolowych), ich regularne spożywanie może opóźnić procesy neurodegeneracyjne i starzenie się mózgu. Przypuszczalnie nie jest to tylko działanie antyoksydacyjne i wymiatanie wolnych rodników, ale oddziaływanie z neuronami na poziomie molekularnym, wpływ na różne szlaki sygnałowe. Antocyjany, a także inne związki, przekraczają barierę krew-mózg [, ]. 
Badając neuroprotekcyjne właściwości jagód [, ], skupiono się na antocyjanach, ale katechina i epikatechina też mogą przenikać barierę krew-mózg []. Są to składniki procyjanidyn, oligomerów i tanin obecnych w dużych ilościach w owocach aronii. Suplementacja galaktozydu cyjanidyny oraz ekstraktu z borówki wysokiej poprawiła orientację przestrzenną i pamięć u myszy []. Podobny wynik dałby eksperyment z ekstraktem aronii, ponieważ ten galaktozyd dominuje w antocyjanach aroniowych. 

Infekcje wirusowe, COVID-19 i post-COVID

Koronawirusy powodują choroby takie jak SARS, MERS i COVID-19. W wyniku zakażenia SARS-CoV-2 wzrasta poziom licznych cytokin i chemokin, a...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy