mgr; psychodietetyk, autorka bloga jedzzglowa.pl; specjalizuje się w żywieniu niemowląt i małych dzieci, w terapii karmienia dzieci z wybiórczym jedzeniem, współpracuje z Instytutem Psychodietetyki we Wrocławiu; wykładowca akademicki na kierunku psychodietetyka w Opolu
Gdy rodzic dziecka z wybiórczością pokarmową trafia do gabinetu specjalisty, bardzo często oczekuje od dietetyka wsparcia żywieniowego, ułożenia jadłospisu, który pozwoli na urozmaicenie posiłków i poprawę ich wartości odżywczych. Aby skutecznie pomóc, przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są przyczyny odmowy spożywania innych posiłków i akceptacja zaledwie kilku pewnych zestawów dań. Nawet jeśli w naszym wywiadzie okazuje się, że dieta małego pacjenta jest bardzo monotonna, oparta o tzw. dziecięce pewniaki, czyli najczęściej produkty pszenne, słodkie, to zawsze warto zastanowić się, czy rzeczywiście powodem tej sytuacji jest niska świadomość żywieniowa rodziców, czy też desperacja, bezsilność wobec faktu, że nie wiedzą, jak inaczej zachęcić dziecko do jedzenia, i sięgają po różnorodne metody, a więc i po pewne produkty. Najczęściej bowiem okazuje się, że obserwowana niechęć wobec poznawania nowych smaków to jedynie wierzchołek góry lodowej i problem jest dużo bardziej złożony.
W artykule zwrócono uwagę na najczęstsze wyzwania związane z realizacją zaleceń żywieniowych u dzieci. Przedstawiono istotne trudności oraz objawy związane z odmową spożywania posiłków przez dziecko. Zwrócono uwagę na sposób pracy z rodzicem dziecka oraz najważniejsze zalecenia pomocne w realizacji zaleceń żywieniowych u małych dzieci.
Do gabinetów specjalistycznych coraz częściej trafiają rodzice z małymi dziećmi. Dietetyk, chcąc zmodyfikować jadłospis, niestety często napotyka na trudności związane z wybiórczym jedzeniem u dzieci, niechęcią do poznawania nowości. Dodatkowo często oczekiwania ze strony rodziców są takie, że dziecko zacznie lepiej jeść. Wiedząc, jakie mogą być przyczyny odmowy posiłków, dietetycy są w stanie skuteczniej pomóc. Różnorodność przyczyn jest olbrzymia. Często wymagane jest wsparcie również ze strony psychologa, neurologopedy i terapeuty integracji sensorycznej, aby zalecenia żywieniowe mogły zostać zrealizowane w praktyce.