Dołącz do czytelników
Brak wyników

Recenzje

2 września 2020

NR 4 (Sierpień 2020)

Recenzja książki Psychodietetyka, czyli jak wyjść z błędnego koła odchudzania

0 769

Tematyka dotycząca psychologii jedzenia coraz częściej pojawia się na kierunkach studiów związanych z dietetyką. Chcąc skutecznie realizować wyznaczone przez pacjentów cele, wiemy doskonale, że nie tylko ważne jest to, jak będzie wyglądał jadłospis, ale również to, w jakich okolicznościach nasi pacjenci sięgają po jedzenie, jakie jest ich nastawienie do „bycia na diecie” i przede wszystkim, jakie jest ich źródło motywacji. 
Do gabinetów specjalistów często trafiają osoby, które mają za sobą liczne próby odchudzania, nierzadko zakończone efektem jo-jo, odczuwają frustrację i zniechęcenie do podjęcia kolejnych zmian nawyków żywieniowych. 
 


Książka Karoliny Gruszeckiej Psychodietetyka, czyli jak skutecznie wyjść z błędnego koła odchudzania jest bardzo cenną lekturą zarówno dla pacjentów, jak i dietetyków, w celu poprawy relacji z pacjentami. W bardzo praktyczny sposób przedstawia wszystkie zależności związane z procesem odchudzania, jakością diety, psychologią odżywiania. Uczy jeść zdrowo i prowokuje do myślenia. Karolina Gruszecka przypomina, że kondycja ciała, jego masa i sposób żywienia w dużej mierze zależą od psychiki i motywacji.
Moją uwagę szczególnie przykuł fragment o tym, jak ważna jest gotowość pacjenta do podjęcia zmian w sposobie żywienia. Nie wystarczy tylko „chcieć”, ale kluczowe znaczenie ma to, czy pacjent wierzy w swój sukces, jest gotowy zacząć wprowadzać zmiany. Styl życia, tempo dnia codziennego sprawiają, że bardzo często narażeni jesteśmy na działania pod wpływem stresu. Trudne emocje, zbyt ambitne cele, restrykcje – to wszystko sprawia, że sama dieta nie wystarczy. Książka zawiera bardzo wiele przydatnych i ciekawych informacji, m.in. jak okiełznać stres, jak rozmawiać z najbliższymi, w jaki sp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy