Autor: Hanna Stolińska

Dr n. o zdr. Hanna Stolińska - Dietetyk kliniczny. Przez siedem lat pracowała w Instytucie Żywności i Żywienia. Obecnie prowadzi własny gabinet. Pomaga osobom z problemem nadwagi i otyłości, cierpiącym na choroby dietozależne, między innymi: insulinooporność, Hashimoto, niedoczynność tarczycy, choroby stawów, zaburzenia lipidowe, osteoporoza, choroby jelit oraz będącym na dietach alternatywnych (ze szczególnym uwzględnieniem diet roślinnych). Prowadzi również szkolenia dla dietetyków i lekarzy oraz wykłady dla dzieci, rodziców i osób starszych. Współpracuje z Narodowym Programem Zdrowia i przy realizacji kampanii społecznych. Bierze udział w programach i projektach naukowo- badawczych. Przekazuje wiedzę żywieniową również poprzez liczne wystąpienia telewizyjne, i radiowe oraz pisanie artykułów naukowych i popularnonaukowych. Autorka artykułów naukowych i popularnonaukowych, autorka lub współautorka cenionych książek o odżywianiu.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zespół cieśni nadgarstka i przewlekłe nieswoiste bóle pleców – neurologiczne choroby zawodowe

Coraz więcej pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi zdaje sobie sprawę z roli prawidłowego żywienia w leczeniu schorzeń układu nerwowego i korzysta z porad dietetycznych. Nauka potwierdza niepodważalną rolę sposobu żywienia i wpływu poszczególnych składników diety w prewencji oraz spowolnieniu tempa rozwoju takich chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, które dotyczą przede wszystkim osób po 65. r.ż. Tymczasem pojawiają się doniesienia dotyczące zaleceń żywieniowych i suplementacji w neurologicznych chorobach zawodowych ujawniających się już po 40. r.ż. Do najczęstszych problemów należą zespół cieśni nadgarstka i przewlekłe nieswoiste bóle pleców. Niezbędne w leczeniu tych schorzeń jest zastosowanie diety przeciwzapalnej oraz odpowiednich dawek suplementacji kwasów omega-3, kwasu GLA, witamin z grupy B oraz przeciwutleniaczy. Wśród antyoksydantów o najsilniejszym działaniu wskazuje się honokiol.

Czytaj więcej

Zespół cieśni nadgarstka i przewlekłe nieswoiste bóle pleców – neurologiczne choroby zawodowe

Znaczenie neurologicznych chorób zawodowych w ostatnich latach wzrasta. Już w latach 2003-2008 obserwowało się zwiększenie liczby orzeczeń przewlekłych chorób zawodowych obwodowego układu nerwowego aż o 79,8%, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby stwierdzonych chorób zawodowych ogółem o 18,8% [1]. Do najczęstszych schorzeń z tej grupy zalicza się zespół cieśni nadgarstka (głównie wśród kobiet), a także przewlekłe nieswoiste bóle krzyża. Rolą dietetyka podczas konsultacji jest dokładne przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego, gdyż bardzo często pacjent zgłasza się z innego powodu, a dietetyk może zwrócić uwagę na konieczność  stosowania odpowiedniej diety i suplementacji w przypadku występowania neurologicznych schorzeń zawodowych.
 

Czytaj więcej