Dołącz do czytelników
Brak wyników

Suplementy

30 czerwca 2021

NR 3 (Czerwiec 2021)

Suplementacja w chorobach tarczycy. Część II

0 453

Suplementacja w chorobach tarczycy ma za zadanie uzupełnić w organizmie niedobory składników mineralnych i witamin, niezbędnych do prawidłowej pracy tarczycy. Jej celem jest wsparcie immunoregulacji poprzez wyciszenie nadmiernej odpowiedzi immunologicznej, wyrównanie aktywności Th1 i Th2 oraz zmniejszenie stanu zapalnego, który często obserwuje się w przypadku choroby Hashimoto [1]. Do związków, które mogą wykazywać takie działanie, zalicza się m.in. magnez, witaminy A i E oraz kwasy tłuszczowe omega-3.

Magnez

Suplementacja, obok odpowiedniego leczenia, odżywiania i stylu życia, ma równie istotne znaczenie w przypadku chorób tarczycy, ze względu na towarzyszące im często niedobory składników mineralnych oraz witamin. Epidemiologiczne badania wskazują, że niedobór magnezu występuje w wielu regionach na całym świecie. Szacuje się, że częstość występowania niskiego stężenia magnezu w surowicy krwi w populacji może wynosić ok. 2,5–15% [2]. Ponadto doniesienia naukowe wskazują, że osoby z niedoczynnością tarczycy mogą być bardziej narażone na niedobór magnezu. Badania w grupie 166 osób, w tym 108 z niedoczynnością tarczycy i 58 osób z prawidłowo funkcjonującym gruczołem tarczowym, tzw. eutyreozą wykazały, że średnie stężenia magnezu były istotnie niższe w grupie osób z niedoczynnością tarczycy w porównaniu z pacjentami z eutyreozą [3]. Inne badania w grupie 1275 uczestników wykazały, że poziomy magnezu w surowicy ≤ 0,55 mmol/l były powiązane z ryzykiem dodatniego wyniku przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) i częstością występowania autoimmunizacyjnego zapalenia tarczycy, zwanego chorobą Hashimoto [2]. Może być to powiązane z tym, że magnez jest kluczowym pierwiastkiem dla odpowiedniej pracy tarczycy, ponieważ jako kofaktor w reakcjach enzymatycznych jest niezbędny w mitochondrialnej fosforylacji oksydacyjnej oraz syntezie adenozyno‑5’-trifosforanu (ATP), który jest konieczny do utrzymania zależnych od energii reakcji komórkowych. Przy wystarczającej podaży magnezu mitochondria dostarczają wystarczającą ilość ATP i utrzymywane są procesy zależne od energii, takie jak przyswajanie jodu. Z kolei niedobór magnezu może zaburzać prawidłowy przebieg tych procesów i tym samym wpływać na zmniejszenie poboru jodu przez komórki tarczycy, a niedostateczny wychwyt jodu ma bezpośrednie przełożenie na spadek syntezy hormonów tarczycy i tym samym na zwiększenie stężenia hormonu tyreotropowego, czyli TSH [2]. Niedobór magnezu może również prowadzić do nieprawidłowej aktywacji komórek odpornościowych oraz indukcji odpowiedzi autoimmunologicznej, wpływając na zwiększenie anty-TG. Ponadto niedostateczne stężenie magnezu w surowicy krwi może wiązać się ze zmniejszoną zdolnością odpowiedzi przeciwutleniającej w komórkach i prowadzić do gromadzenia się wolnych rodników, co może wpływać na nasilenie stanu zapalnego w przypadku choroby Hashimoto [2]. Badania epidemiologiczne wykazały, że niedobór magnezu może mieć związek z podwyższonym poziomem białka C-reaktywnego w surowicy krwi, a suplementacja 500 mg cytrynianu magnezu dziennie przez cztery tygodnie doprowadziła do wyraźnych zmian w ekspresji genów związanych ze szlakami metabolicznymi i zapalnymi [4]. Ponadto suplementacja diety magnezem może pomóc wyeliminować wiele objawów występujących w niedoczynności tarczycy, takich jak zaparcia, chroniczne zmęczenie, niepokój czy obniżona koncentracja [5]. 
Badania w grupie 166 pacjentów, w tym 58 osób z grupy kontrolnej w stanie eutyreozy i 108 pacjentów z niedoczynnością tarczycy, wykazały, że po sześciu miesiącach suplementacji cytrynianem magnezu w dawce 3 × 1,4 mmol dziennie, u 90% badanych nastąpiła poprawa samopoczucia, zwiększenie koncentracji, redukcja częstości zaparć oraz zmniejszenie uczucia zmęczenia i niepokoju [3]. 

Antyoksydanty (witamina C i witamina E)

Coraz więcej badań naukowych donosi o udziale reaktywnych form tlenu w patogenezie chorób tarczycy [6]. Okazuje się, że dysfunkcja tarczycy, a w szczególności jej niedoczynność, może wiązać się z nasileniem stresu oksydacyjnego, który prowadzi do szybszego starzenia się organizmu oraz rozwoju nowotworów, miażdżycy czy choroby Alzheimera [7]. Niektóre prace naukowe wskazują, że zarówno w nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy obserwuje się zmniejszone stężenia witamin antyoksydacyjnych, np. witaminy C i E, w surowicy krwi, a ich powrót do właściwych stężeń następuje po osiągnięciu stanu eutyreozy [7]. Witaminy te wykazują silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu biorą udział w wymiataniu wolnych rodników. Ich odpowiednia podaż jest niezwykle istotna, ponieważ nasilony stres oksydacyjny należy do czynników niszczących komórki tarczycy. Ponadto witaminy o działaniu antyoksydacyjnym wpływają na zwiększenie wchłaniania selenu z przewodu pokarmowego, którego niedobory częściej obserwuje się chociażby u osób z chorobą Hashimoto [1, 8]. Prace naukowe wskazują, że witamina C odpowiada za syntezę tyrozyny, której niedobory są związane z rozwojem niedoczynności tarczycy [9]. Może też odpowiadać za normalizację stężenia przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO). W badaniu u 102 osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy wykazano, że w wyniku suplementacji diety 500 mg witamin...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy