Nietolerancja laktozy a alergia na białko mleka krowiego

Układ trawienny i probiotykoterapia

Laktoza jest głównym węglowodanem obecnym w mleku ludzkim i ssaków, wymaga hydrolizy enzymatycznej przez laktazę do D-glukozy i D-galaktozy, zanim będzie mogła zostać wchłonięta przez organizm. Często poziom laktazy obniża się po wyeliminowaniu z diety pokarmów zawierających laktozę (brak laktazy). Brak aktywności laktazy dotyka około 70% światowej populacji i jest fizjologiczną podstawą pierwotnej nietolerancji laktozy. Zachowanie braku aktywności laktazy poza okresem niemowlęcym jest związane z kilkoma polimorfizmami pojedynczego nukleotydu w regionie promotora genu laktazy na chromosomie 2. Pierwotna nietolerancja laktozy na ogół nie objawia się klinicznie przed 5 rokiem życia a u małych dzieci jest zwykle spowodowane chorobami jelit, takimi jak wirusowe zapalenie żołądka i jelit, lamblioza, enteropatie, celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna. Cały czas trwają dyskusje na temat różnic pomiędzy nietolerancją laktozy a alergią na mleko krowie, co nadal prowadzi do błędów w diagnozowaniu i niewłaściwego postępowania dietetycznego. Ponadto postrzegana nietolerancja laktozy może powodować niepotrzebne ograniczanie mleka i niekorzystne skutki żywieniowe. Leczenie nietolerancji laktozy powinno polegać na ograniczeniu, ale nie całkowitym weliminowaniu żywności zawierającej laktozę.

Zarówno nietolerancja laktozy, jak i alergia na białko mleka krowiego związane są ze spożyciem produktów mlecznych jednak w inny sposób. Oba schorzenia występują u niemowląt i małych dzieci, osób nastoletnich oraz u dorosłych. Nietolerancja laktozy jest często mylona z alergią na białko mleka krowiego, co powoduje nieporozumienia w postępowaniu oraz diagnozie. Artykuł ten ma na celu przybliżenie znaczenia terminów: nietolerancja laktozy oraz alergia na białko mleka krowiego, a także wskazanie objawów i możliwości leczenia tych chorób. 

Mleko zawiera cukier laktozę. Laktoza jest disacharydem występującym tylko w mleku ssaków i produktach pochodnych. Jest zbudowana z cząsteczek D-galaktozy, D-glukozy połączonych wiązaniem β-1,4-glikozydowym. Mleko ludzkie zawiera około 70 g/l laktozy, zapewniając noworodkowi około 30–40% kalorii, natomiast mleko krowie zawiera już około 46 g/l laktozy [1]. Nietolerancja laktozy objawia się charakterystycznym bólem brzucha, nudnościami, wzdęciami czy biegunką po spożyciu pokarmów zawierających laktozę. Złe lub gorsze samopoczucie zależy przede wszystkim od ilości spożytej laktozy oraz towarzyszących jej składników zawartych w pokarmie, a także od indywidualnego odczucia [2]. 

POLECAMY

Osoby ze zdiagnozowaną nietolerancją laktozy nie są w stanie trawić laktozy zawartej w pożywieniu z powodu nieodpowiedniej ilości enzymu laktazy. Laktaza, zwana również hydrolazą laktozo-floryzynową, jest enzymem wytwarzanym w rąbku szczoteczkowym nabłonka jelita cienkiego. Składa się z 1927 aminokwasów, jest kodowana przez gen laktazy (LCT) na krótkiej nici chromosomu 2 (2q.21-22) [3]. Enzym ten hydrolizuje i rozkłada laktozę na monocukry glukozę i galaktozę, które transportowane są przez błonę komórkową. Przy braku laktazy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI