„Mamo, boli mnie brzuch” – jak sobie poradzić z powikłaniami po antybiotykoterapii u dziecka

Ciąża i zdrowy rozwój dziecka

Stosowanie antybiotyków może prowadzić do wystąpienia pewnych skutków ubocznych, takich jak ból brzucha i biegunki u dzieci. Biegunki po zażywaniu antybiotyków są dosyć częstym działaniem niepożądanym u dzieci. Występują zarówno w trakcie przyjmowania antybiotyku, jak i do ośmiu tygodni po zakończeniu przyjmowania leków. Częstość występowania biegunek podczas suplementacji probiotykami jest znacząco mniejsza. Największe znaczenie mają Lactobacillus rhamnosus GG, Lactiplantibacillus plantarum 299v (wcześniej Lactobacillus plantarum 299v) oraz niepatogenne drożdże Saccharomyces boulardii.

Antybiotyki są stosowane w leczeniu lub zapobieganiu niektórym rodzajom infekcji bakteryjnych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Działają poprzez zabijanie bakterii bądź zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się. Niestety obecnie dość duży problem stanowi oporność na antybiotyki. Przyjmowanie antybiotyków zbyt często, nawet przy łagodnych infekcjach, może sprawić, że w przyszłości nie będą one skuteczne. Ale nie jest to jedyna niedogodność. Stosowanie antybiotyków może także prowadzić do wystąpienia pewnych skutków ubocznych, takich jak ból brzucha i biegunki u dzieci [1]. 

Mikrobiom jelitowy jest bardzo złożonym ekosystemem, w którym istnieje ogromna współzależność i to nie tylko między poszczególnymi gatunkami drobnoustrojów, ale również między drobnoustrojami a ich gospodarzem. Mimo że antybiotyki są zazwyczaj ukierunkowane na określone typy drobnoustrojów, ich wpływ na mikrobiom wykracza poza ten zakres. Pozbycie się niektórych gatunków bakterii pozostawia po sobie lukę, niszę do rozwoju innych drobnoustrojów. Może to skutkować dysbiozą i zaburzeniem funkcjonowania mikrobiomu jelitowego [2].

POLECAMY

Skutki uboczne antybiotykoterapii

Antybiotyki mogą służyć do leczenia infekcji bakteryjnych. Najczęściej są stosowane w kilku przypadkach [1]:

  • k...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI