Łuszczyca nie jest jedynie przewlekłą chorobą skóry, ale przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym wpływającą na wiele narządów i homeostazę organizmu. Oprócz predyspozycji genetycznej ważnym czynnikiem decydującym o pojawieniu się choroby jest dysfunkcja układu immunologicznego, zapoczątkowująca kaskadę reakcji zapalnej [1].
POLECAMY
Blisko 70% pacjentów z łuszczycą jest leczonych jedynie miejscowo lub fototerapią. Leczenie ogólnoustrojowe przeciwzapalne i immunosupresyjne nie zawsze przynosi zadowalające rezultaty, a ze względu na genetyczne podłoże łuszczycy nie jest możliwe całkowite wyleczenie.
Wśród czynników środowiskowych odpowiedzialnych za zmiany epigenetyczne, a tym samym patogenezę i/lub nasilenie łuszczycy, wyróżniono różnego rodzaju infekcje, zwłaszcza infekcje paciorkowcowe grupy A, stres psychologiczny, palenie papierosów, otyłość, nadmierne spożycie alkoholu, przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów, chlorochiny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, tetracykliny i interferonu [2]. Zasadnym zaleceniem dla pacjentów z łuszczycą będzie zmiana stylu życia – zaprzestanie palenia, maksymalne ograniczenie spożycia alkoholu, stosowanie leków przeciwbólowych tylko, gdy są konieczne.
Kolejnym aspektem są długofalowe skutki uboczne leczenia i znacznie częstsze występowanie wśród pacjentów zespołu metabolicznego, otyłości i chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów skóry wynikających z fototerapii. Leczenie biologiczne, które umożliwia bezpośrednie blo...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!