Na ryzyko wystąpienia depresji wpływa wiele czynników, również tych związanych ze stylem naszego życia. Dieta, podobnie jak aktywność fizyczna i sen, może w istotny sposób oddziaływać na szlaki fizjologiczne, biorące udział w powstawaniu objawów depresji, zwłaszcza tych obejmujących zmiany apetytu, problemy z zasypianiem, obniżony poziom energii w ciągu dnia i niską motywację do działania. Nic w tym dziwnego, że profilaktyka zaburzeń psychicznych jest coraz częściej ukierunkowana na promocję zmian stylu życia.
POLECAMY
Depresja i stan zapalny
Stan zapalny jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju depresji.
Badania nad interakcjami pomiędzy układem odpornościowym a układem nerwowym dostarczają nowych dowodów na to, że obecność prozapalnych mediatorów, podobnie jak w przypadku chorób przewlekłych o podłożu zapalnym (np. reumatoidalne zapalenie stawów), może mieć znaczenie dla rozwoju depresji.
Ostatnie badania wykazują, że białka ostrej fazy zapalnej (CRP) oraz inne mediatory stanu zapalnego (cytokiny IL-6, IL-1β; czynnik martwicy nowotworu alfa, TNF-α), będące znacznie podwyższone u pacjentów z ostrą depresją, po wyzdrowieniu są w dużym stopniu normalizowane. Co ciekawe, u zdrowych osób podwyższony poziom powyższych mediatorów (zwłaszcza IL-6) w okresie dzieciństwa może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia depresji w dorosłym życiu [1].
Co było pierwsze – depresja cz
...Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!