Dobór suplementów i probiotyków dla dzieci od 1. r.ż.

Suplementy

W ostatnim czasie coraz bardziej rozpowszechnione jest stosowanie suplementów diety, w tym suplementów i preparatów probiotycznych, u dzieci powyżej 1. r.ż. Obecnie do najczęściej stosowanych suplementów w tej grupie wiekowej należą: suplementy wapnia i witaminy D, suplementy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz suplementy witaminy C i probiotyki. Należy jednak pamiętać, że stosowanie suplementów diety u pacjentów pediatrycznych, zwłaszcza w stanach chorobowych, powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Suplementy diety to preparaty, które mają na celu przede wszystkim uzupełnianie codziennej diety. Należy jednak podkreślić, że suplementy diety nie są lekami i nie służą do leczenia stanów chorobowych, a jedynie mogą to leczenie wspomagać. Mogą one również służyć do uzupełniania niedoborów – np. witaminowych - w naszym organizmie.
Obecnie dostępnych jest kilka wytycznych dotyczących suplementacji wapnia i witaminy D u zdrowych dzieci na całym świecie. Zalecenia te różnią się pod względem dawkowania oraz polecanego źródła wapnia i witaminy D, co komplikuje podejmowanie decyzji klinicznych. Wytyczne dotyczące praktyki klinicznej bazują na licznych badaniach naukowych, tak by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i skuteczność stosowania suplementów. Zalecana dzienna podaż wapnia zależy od wieku dziecka i wynosi 700 mg w grupie wiekowej 1-3 lata, 1000 mg w grupie wiekowej 4-6 lat, 1000 mg w grupie wiekowej 7-9 lat i 1300 mg w grupie wiekowej 10-12 lat.
Witamina D należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i spełnia wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Kluczową rolę podczas suplementacji odgrywa dobrze dobrana dawka tej witaminy, ponieważ zarówno jej niedobór, jak i nadmiar mogą wywierać negatywny wpływ na organizm. Niedobór wywołany jest najczęściej zbyt niską ekspozycją na promieniowanie słoneczne, pod wpływem którego witamina ta syntetyzowana jest w naszej skórze. Witamina D występuje w żywności w niewielkich ilościach, dlatego suplementy witaminy D są jedynymi, które powinny otrzymywać wszystkie dzieci w naszej strefie klimatycznej. Najlepszym źródłem witaminy D w diecie są tłuste ryby, w m...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI