Diety pudełkowe z punktu widzenia konsumenta

ABC prawidłowego żywienia

Współczesny styl życia związany z pośpiechem, a tym samym z brakiem czasu na własnoręczne przygotowanie posiłków i ich celebrowanie, przyczynił się do rozwoju usług cateringowych. W założeniu dodatkowym atutem tych usług jest również walka z nadwagą i otyłością, które w dzisiejszych czasach stały się globalnym problemem zdrowotnym. Do ich rozwoju znacznie przyczynił się brak aktywności fizycznej, skupienie się na rozwoju zawodowym, a także ignorancja w stosunku do stosowanej diety oraz do własnego zdrowia. 
Dane pochodzące z opracowań Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wskazują, iż nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków, a na otyłość choruje co czwarty [1]. Niezwykle ciekawy jest fakt, iż aż 80% badanych Polaków przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w 2019 r. uważało, że odżywia się zdrowo. Jednakże jeżeli przyjrzeć się wnikliwiej nawykom ankietowanych Polaków, to spożywają za dużo potraw mącznych (90% badanych przez CBOS), potraw mięsnych (36%) oraz słodyczy. Badania wykazały, że przynajmniej raz dziennie słodycze zjadało 24% respondentów, natomiast napoje słodzone pił co dziesiąty z ankietowanych [2]. 
Dlatego też obserwuje się wzrastający trend na stosowanie diet w życiu codziennym, które potwierdzają również badania CBOS z 2019 r., wskazujące, że diety stosuje 24% Polaków, wykluczając produkty lub ograniczając ich spożycie. Wśród badanych 35% Polaków robi to z chęci praktykowania zdrowego sposobu żywienia oraz uzyskania poprawy samopoczucia i kondycji, natomiast 32% robi to z chęci zrzucenia zbędnych kilogramów [3].
Dlatego też ze względu na brak czasu popularność zaczęły zdobywać powszechnie znane cateringi dietetyczne, oferujące tzw. diety pudełkowe. Aby założyć firmę cateringową, nie trzeba mieć wykształcenia gastronomicznego, a tym samym dietetycznego. Po pierwsze należ...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI