Dietoterapia w przewlekłym zapaleniu trzustki

Diety

Przewlekłe zapalenie trzustki (PZT) jest nieodwracalną i postępującą chorobą trzustki charakteryzującą się stanem zapalnym, zwłóknieniem i bliznowaceniem. Proces ten prowadzi do trwałego uszkodzenia struktur trzustki, co skutkuje upośledzeniem funkcji zewnątrz- i wewnątrzwydzielniczej tego narządu [1].

Funkcje trzustki

Trzustka jest organem trawiennym, który wydziela sok trzustkowy (funkcja zewnątrzwydzielnicza) oraz insulinę i glukagon (funkcja wewnątrzwydzielnicza). Sok trzustkowy, który jest wydzielany do dwunastnicy, składa się z enzymów trawiących białka, tłuszcze i węglowodany. Upośledzenie wydzielania soku trzustkowego prowadzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania składników odżywczych, a co za tym idzie do rozwoju niedożywienia. Insulina i glukagon natomiast odpowiadają za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. A niedobór insuliny w organizmie człowieka prowadzi do rozwoju cukrzycy [2].

POLECAMY

Epidemiologia, patogeneza i przebieg choroby

Częstość występowania PZT nie jest dokładnie poznana, ponieważ bardzo trudno rozpoznać chorobę w stadium początkowym. Szacuje się, że występuje ona u 0,04-5% populacji [3]. 
PZT jest chorobą wieloczynnikową. Może rozwinąć się na podłożu toksycznym (najczęściej alkoholowym), metabolicznym (hipertójglicerydemia), idiopatycznym, autoimmunologicznym, genetycznym i zaporowym (np. kamica przewodu trzustkowego, guz) [4].
Przewlekłe zapalenie trzustki jest chorobą prowadzącą do stopniowego niszczenia tego organu. Początek choroby jest bezobjawowy. Natomiast w późniejszym st...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI