Cholina jako niezbędny składnik odżywczy w czasie ciąży

Ciąża i zdrowy rozwój dziecka

Cholina w diecie kobiety ciężarnej jest niezbędnym składnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój płodu, funkcje łożyska i pracę wątroby matki. Jej źródłem w diecie są m.in. jaja, wątróbka, ryby i szpinak. Badania wskazują, że spożycie choliny przez kobiety ciężarne jest niewystarczające, dlatego zalecana jest suplementacja diety tym składnikiem. Cholina chroni płód przed rozwojem wrodzonych wad ośrodkowego układu nerwowego. Może być syntetyzowana endogennie.

Cholina – formy i funkcje

Rezultaty badań prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat wskazują na konieczność włączania do diety kobiet będących w ciąży większych ilości choliny. Cholina jest składnikiem niezbędnym w diecie ciężarnych kobiet dla optymalnego rozwoju płodu, prawidłowego funkcjonowania łożyska oraz wątroby matki [1]. 
W 1998 r. cholina została uznana za niezbędny składnik odżywczy przez Institute of Medicine (obecnie National Academy of Medicine) [2]. Jej nazwa pochodzi od greckiego terminu oznaczającego żółć (chole), ponieważ po raz pierwszy została wyizolowana z żółci wołowej w 1862 r. 
Znaczenie żywieniowe choliny zostało uznane dopiero w latach 30. XX w., kiedy wykazano, że jej niedobór powoduje stłuszczenie wątroby u psów i szczurów, które cofnęło się po ponownym wprowadzeniu choliny do diety [3].
Cholina jest prekursorem głównego składnika błon komórkowych, czyli fosfatydylocholiny, a także lipoprotein, betainy oraz soli kwasów żółciowych. Może występować w różnych postaciach, m.in. jako wolna cholina, glicerofosfocholina, fosfocholina, fosfatydylocholina czy też sfingomielina (rys. 1). 
 

Rys. 1. Formy choliny rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach [3]


Organizm posiada zdolności syntetyzowania endogennego choliny. Ze względu na występowanie w różnych formach pełni szereg różnych funkcji. Fosfatydylocholina jest zaangażowana w powstawanie błon komórkowych, tworzenie neuronów, podziały komórkowe oraz transport lipidów, w szczególności eksport lipidów o bardzo niskiej gęstości (VLDL) z wątroby do krwiobiegu. Niewystarczające spożycie choliny zaburza więc integralność błon komórkowych, powodując ich nieszczelność. Betaina z kolei to utleniona forma choliny. Bierze ona udział w reakcjach metylacji w organizmie. Neuroprzekaźnik acetylocholina bierze udział w tworzeniu układu nerwowego płodu, tworzeniu synaps, rozwoju łożyska, a także odgrywa ważną rolę w regulacji pamięci, nastroju i pracy serca. Kolejna forma choliny – sfingomielina jest składnikiem otoczki mielinowej i ułatwia wydajne przekazywanie sygnałów nerwowych [4].
 

POLECAMY

...
Tabela 1. Zawartość choliny i betainy w wybranych produktach spożywczych [mg/100 g] [6]
Produkt Cholina Betaina
  FC PCho GPC PC SM TC  
Gotowana wątróbka wołowa 62 12 83 250 24 431 5,6
Jajo gotowane 0,7 0,5 0,5 210 14 225,7 0,6
Gotowana pierś z kurczaka 3,2 2,1 1,6 46 8,9 61,8 6,4
Kotlety wieprzowe 1,1 0,6 12 57 7,5 78,2 2,8
Łosoś gotowany 7,8 1,2

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI