Wpływ DHA na stan zdrowia kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem okresu prekoncepcji

Suplementy

Najlepszy wpływ na zdrowie kobiet i płodność ma dieta DASH, która dostarcza wielu ważnych składników, w tym kwas dokozaheksaenowy (DHA). DHA wycisza stany zapalne m.in. w chorobach autoimmunologicznych, które są jednym z głównych powodów zaburzeń płodności. Odgrywa istotną rolę w budowie mózgu i narządu wzroku, dlatego jest niezbędny w czasie ciąży i karmienia piersią. U kobiet w okresie prekoncepcji i ciąży zaleca się wprowadzenie suplementacji.

Współczesne czasy wymagają szczególnego podejścia do zdrowia, zwłaszcza kobiet. Szybkie tempo życia, coraz gorsza jakość żywności, zanieczyszczenie powietrza i środowiska, a przede wszystkim niezdrowy styl życia i brak umiejętności radzenia sobie ze stresem są powodami rozwoju wielu chorób i zaburzeń, również na podłożu autoimmunologicznym, które bezpośrednio wpływają na płodność [1]. Dieta kobiety, zwłaszcza planującej zajście w ciążę, każdego dnia powinna jak najlepiej wspierać jej organizm. Zdrowe menu powinno opierać się na zbilansowanych posiłkach, dopasowanych do indywidualnych potrzeb zależnych od wieku, masy i wysokości ciała, stanu zdrowia i poziomu aktywności fizycznej. Najlepsze wyniki we wsparciu organizmu ma dieta DASH bazująca na żywności pochodzenia roślinnego, owocach, warzywach, dobrych źródłach białka, takich jak nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuste ryby morskie, a także na zdrowych tłuszczach, będących źródłem kwasu dokozaheksaenowego, który ma szczególne znaczenie dla zdrowia [2-4].

DHA – znaczenie dla zdrowia

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) to jeden z najważniejszych kwasów tłuszczowych omega-3. DHA odgrywa istotną rolę w budowie oraz funkcjonowaniu mózgu, układu nerwowego, a także narządu wzroku. Koncentracja lipidów w ośrodkowym układzie nerwowym stanowi około 60% jego suchej masy. Badan...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI