Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego należą do grupy schorzeń idiopatycznych i są jedną z częstszych przypadłości, z którymi zgłaszają się pacjenci do poradni gastroenterologicznej lub do pediatry. Niemowlęta, u których występowały problemy, takie jak częste ulewania, kolki czy zaparcia, są bardziej narażone na występowanie zbliżonych w dorosłości. Każdy charakterystyczny objaw wymaga odpowiedniej diagnostyki poszerzonej o badanie podmiotowe i przedmiotowe. Następnie wprowadza się odpowiednie leczenie. Terapią wspomagającą w przypadku dzieci z zaparciami czynnościowymi może być Lactobacillus casei rhamnosus (Lcr35) oraz Bifidobacterium longum i podawanie fermentowanych produktów mlecznych bogatych w tego typu bakterie. W przypadku IBS poleca się suplementację Lactobacillus GG.
Czym są zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego i jak się je diagnozuje?
Jeszcze do niedawna zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego (Functional Gastrointestinal Disorders – FGID) były bardzo często bagatelizowane przez lekarzy i pediatrów. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że uważano, iż objawy ustępowały samoistnie oraz nie były klasyfikowane jako choroba, więc nie podlegały specjalnym procedurom terapeutycznym [1]. Alarmującymi sygnałami dla rodziców powinny być objawy rozpoczynające się już w okresie niemowlęcym, takie jak:
- powtarzające się ulewania (u ok. 25% niemowląt),
- kolka dziecięca (ok. 20%),
- zaparcia (ok. 10%) [2].
Zwyczajowo część FGID ustępuje samoistnie wraz z upływem czasu. Jednak w kilku przypadkach nie do końca tak jest, a część problemów może manifestować się w innej formie po okresie niemowlęcym. U 25% dzieci z zaparciami czynnościowymi zaobserwowano występowanie tego problemu także w wieku dorosłym. Natomiast kolka niemowlęca ustępuje najczęściej po trzecim, czwartym miesiącu życia, ulewanie do 15. miesiąca. Bardzo często FGID są problemem w karmieniu i rozszerzaniu diety dzieci [3]. Niemowlęta, u których bardzo szybko zaczęło występować ulewanie, są zdecydowanie bardziej (ok. 2–5 razy) narażone na występowanie refluksu żołądkowo-przełykowego w wieku dziewięciu lat. Ponadto u siedmio- i dziewięciolatków wykazano zależność między występowaniem dolegliwości bólowych brzucha...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!