Probiotyki w poszczególnych postaciach IBS

Układ trawienny i probiotykoterapia

Zespół jelita nadwrażliwego jest zakwalifikowany do zaburzeń czynnościowych jelit, które dotykają ludzi na całym świecie. Liczba pacjentów zdiagnozowanych ciągle wzrasta, dlatego również metody leczenia podlegają ciągłym badaniom. Aktualnie wskazuje się na duże znaczenie diety, terapii poznawczo-behawioralnej, aktywności fizycznej, farmakoterapii oraz probiotykoterapii. Probiotykoterapia w IBS to obiecujący sposób wspomagania leczenia. Probiotyki, czyli bakterie dobroczynne, wpływają korzystnie na równowagę mikrobioty jelitowej i zmniejszają objawy IBS, takie jak ból brzucha, wzdęcia i nieregularne wypróżnienia. Badania sugerują, że mogą poprawić jakość życia pacjentów.

Zespół jelita nadwrażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) jest zakwalifikowany do zaburzeń czynnościowych jelit, którego patogeneza podlega ciągłym badaniom [1]. Jest to choroba przewodu pokarmowego, która dotyka ludzi na całym świecie. Liczba zdiagnozowanych pacjentów wciąż wzrasta, głównie w krajach wysoko rozwiniętych [2, 3]. W związku z powiązaniem IBS z gospodarką hormonalną organizmu zauważalna jest większa zachorowalność wśród kobiet [3]. Zespół jelita nadwrażliwego dotyka czasem również dzieci oraz młodzież, jednak punkt kulminacyjny zachorowalności przypada między 30. a 50. r.ż. [1]. 
Choroba charakteryzuje się dysfunkcją mięśni gładkich przewodu pokarmowego, co skutkuje zmianami w motoryce jelit oraz wpływa na szybkość odruchów trzewnych [1]. W przebiegu choroby spotkać się można z różnymi objawami, takimi jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia lub biegunka, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz zmiany w konsystencji stolca. Do tego mogą dochodzić bóle głowy, migreny, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, depresja, zaburzenia w oddawaniu moczu. Natomiast nie obserwuje się zaburzeń w procesie wchłaniania oraz trawienia [1, 4, 5]. 
W zależności od dominujących objawów wyróżnia się cztery główne rodzaje zespołu jelita drażliwego: zaparciowy (IBS-C), biegunkowy (IBS-D), mieszany (IBS-M), niesklasyfikowany (IBS-U). Każdy z tych rodzajów ma swoje charakterystyczne cechy i objawy. W przypadku IBS-C pacjenci doświadczają przeważająco zaparć. Objawy obejmują trudności w wypróżnianiu, uczucie niepełnego wypróżnienia, twardy stolec oraz bóle brzucha. Osoby z IBS-C mogą mieć ogr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI