Probiotyki do zadań specjalnych – skuteczne wsparcie mikrobiomu dziecka

Układ trawienny i probiotykoterapia

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które po spożyciu w określonej ilości mają pozytywnie wpływać na organizm. Coraz częściej stosuje się probiotyki w profilaktyce i leczeniu chorób u pacjentów pediatrycznych (np. biegunka, eradykacja Helicobacter pylori, nietolerancja laktozy czy atopowe zapalenie skóry).

Jednym z istotniejszych czynników wpływających na zdrowie dziecka w wieku 1-6 lat jest mikrobiota jelitowa. Kolonizuje ona organizm noworodka w trakcie porodu, karmienia piersią, kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym. Częste stosowanie leków, np. antybiotyków, może zubażać bioróżnorodność drobnoustrojów jelitowych. W pierwszych dwóch latach życia dziecka skład mikrobioty jelitowej podlega dynamicznym zmianom, dochodzi w tym czasie do obniżenia liczebności bakterii z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus, natomiast wzrasta udział Bacteroides [1]. Mikrobiota dziecka zmienia się na skutek wielu czynników, w tym wprowadzenia pokarmów stałych, infekcji, stresu. W wieku około 2-3 lat mikrobiota jelitowa przewodu pokarmowego dziecka staje się podobna do mikrobioty osoby dorosłej [1]. 
Uważa się, że mikrobiota przewodu pokarmowego kształtowana w okresie niemowlęcym i w dzieciństwie ma znaczący wpływ na dalsze zdrowie człowieka.

Probiotyki u

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI