Pokrzywa – właściwości lecznicze i kulinarne wykorzystanie

Fitoterapia

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) uznawana jest za powszechnie występujący chwast. Rośnie na łąkach, miejscach ruderalnych i przydrożach. Poniewierana i niedoceniana ze względu na właściwości parzące. Gdyby jednak nie miała zdolności obronnych – dawno mogłaby zostać wypleniona przez zwierzęta, a cenne właściwości prozdrowotne nie byłyby dla nas tak łatwo dostępne. Właściwości lecznicze pokrzywy są nieocenione. Przeczytaj artykuł i zobacz, jak możesz wykorzystać pokrzywę w kuchni i w medycynie.

Pokrzywa zaliczana jest do grupy roślin synantropijnych, które dostosowują się do obszarów silnie przekształconych przez człowieka. Już od czasów starożytnych uznawana była za lek. Wspominał o niej Hipokrates, który zachwalał ją jako środek gojący rany i powstrzymujący krwawienia. Ze względu na swój skład chemiczny pokrzywa jest jedną z cenniejszych roślin zielarskich. Zaliczana jest do leków wzmagających diurezę wodną (zjawisko związane z wydalaniem moczu); pomaga w zakażeniach bakteryjnych układu moczowego oraz stanach zapalnych [1, 3].
Nazywana jest pokrzywą zwyczajną. Czy rzeczywiście jest taka zwyczajna? Pokrzywa to nie tylko bogactwo substancji biologicznie czynnych, ale również doskonały surowiec kulinarny. Przeczytaj poniższe informacje, a dowiesz się, jak zachować zdrowie i zyskać wspaniały smak potraw dzięki pokrzywie.

Kulinarne wykorzystanie

Liście pokrzywy najwięcej wartości odżywczych mają od przedwiośnia do końca maja. W pozostałych miesiącach roku należy używać wyłącznie młodych, świeżych i zielonych liści z wierzchołka rośliny. Starsze liście zawierają cystolity – kamyczkowate twory, które podrażniają nerki. Pod względem smaku liście pokrzywy dobrze komponują się z czosnkiem, masłem, imbirem, a także kopytnikiem. 
Pokrzywę łatwo wprowadzić do codziennego menu, ponieważ możemy wykorzystywać ją zarówno do przygotowywania deserów (np. lody), jak i dań głównych. Wysuszone nasiona pokrzywy to aromatyczna przyprawa do mięs, która zawiera zdrowe tłuszcze – m.in. niezbędne nienasycone kwasy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI