Modyfikacje mikrobioty jelitowej sposobem na otyłość?

Układ trawienny i probiotykoterapia

Mikrobiota jelit pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu człowieka. Brak równowagi w składzie mikrobioty, a także zmniejszona różnorodność powiązana jest z jednostkami chorobowymi, takimi jak nieswoiste zapalenie jelit, cukrzyca typu 1, celiakia, a także otyłość. Otyłość jest poważnym problemem, który dotyczy 39% dorosłych osób na świecie. Mikrobiota jelit jest coraz częściej badana jako czynnik wpływający na zdrowie metaboliczne, jak i otyłość. Przeprowadzono wiele badań, które pokazały, że probiotykoterapia poprzez przywrócenie równowagi mikrobioty jelitowej może stanowić wsparcie terapii chorób metabolicznych, a tym samym wpływać na obniżenie masy ciała. Dotychczasowe wyniki jednak nie dają dostatecznej wiedzy pozwalającej stworzyć konkretne zalecenia probiotykoterapii, która mogłaby być wykorzystana w terapii otyłości.

Wstęp

Mikrobiota jelitowa to zespół wszystkich mikroorganizmów (bakterie, grzyby, wirusy, pierwotniaki, archeony) wchodzących w skład środowiska jelit [1]. Spełnia ona wiele funkcji nie tylko w obrębie jelita czy też przewodu pokarmowego, ale też w całym organizmie. Odpowiada m.in. za aktywację oraz koordynację układu immunologicznego, w tym utrzymanie prawidłowo funkcjonującej bariery jelitowej i ochronę przed wniknięciem patogenów. Ponadto wspomaga trawienie i fermentację składników pokarmowych nietrawionych przez człowieka, takich jak błonnik pokarmowy czy skrobia oporna. Mikrobiota bierze również udział w wytwarzaniu krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, syntezie witamin z grupy B i K, a także recyrkulacji kwasów tłuszczowych [2]. Skład mikrobioty jelitowej jest zależny od wielu czynników. Aktualne doniesienia sugerują, że kluczową rolę w kształtowaniu mikrobioty odgrywa pierwsze 1000 dni życia człowieka – rozpoczynające się prenatalnie i trwające do około 2.–3. roku życia. Okres ten to tzw. okno możliwości modulacji mikrobiologicznej, w którym zachodzi programowanie zdrowia. Do istotnych czynników modulujących mikrobiotę należą: mikrobiota i status zdrowotny matki, rodzaj porodu i karmienia, stosowane leki czy też środowisko życia [3]. 
Jednak po tym czasie mikrobiota nadal podlega zmianom korzystnym lub nie, a czynnikami za to odpowiedzialnymi są np. dieta, stres, przyjmowane leki, alkohol, choroby, toksyny, a także środowisko. To te czynniki wpływają na ilość i różnorodność mikrobioty, a tym samym na jej funkcje. Niższa różnorodność mikrobioty związana jest z występowaniem jednostek chorobowych, takich jak nieswoiste zapalenie jelit, cukrzyca typu 1, celiakia, a także otyłość [4]. Co ciekawe w przypadku otyłości odnotowano dwukierunkowe powiązanie z mikrobiotą...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI