Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (MZJG) to przewlekła choroba zapalna przewodu pokarmowego o niejasnej etiologii. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia MZJG wymienia się choroby autoimmunologiczne, palenie papierosów oraz przewlekłe stosowanie inhibitorów pompy protonowej, niesteroidowych leków przeciwzapalnych i selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny [1, 2].
Obraz kliniczny
Dane epidemiologiczne wskazują, że MZJG częściej występuje u kobiet. Zazwyczaj pojawia się po 60. r.ż. Symptomem MZJG jest głównie wodnista biegunka, występująca także w nocy. Do tego mogą dochodzić bóle brzucha, wzdęcia i osłabienie. Wymienione objawy występują/nasilają się w okresie zaostrzenia. W okresie remisji dochodzi do regresji objawów MZJG. Ze względu na niespecyficzne objawy MZJG kluczowe znaczenie odgrywa tutaj diagnostyka różnicowa z innymi chorobami i zaburzeniami w zakresie funkcjonowania przewodu pokarmowego (biegunka czynnościowa, zespół jelita nadwrażliwego (IBS), przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO), choroba trzewna) [1, 2].
POLECAMY
Rozpoznanie
Mikroskopowe zapalenie jelita grubego przejawia się obecnością mikroskopowych zmian histopatologicznych w obrębie błony śluzowej jelita grubego (nie występują zmiany makroskopowe widoczne w obrazi...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!