Wstęp
Dynamicznie wzrastająca epidemia niepłodności męskiej staje się poważnym problemem cywilizacyjnym. W ostatnich latach coraz więcej nakładów finansowych przeznacza się na badania mężczyzn, co pokazuje, że mężczyźni są w podobnym stopniu narażeni na zaburzenia parametrów reprodukcyjnych, jak kobiety [1].
Wieloaspektowe przyczyny niepłodności męskiej, jak i ich udowodniony związek ze składnikami odżywczymi nakłaniają do wielodyscyplinarnego postępowania terapeutycznego, w tym odpowiedniej interwencji dietetycznej [2]. Zmiana diety i wzbogacenie jej w składniki o udowodnionym potencjale antyoksydacyjnym oraz pozytywnej ich korelacji z parametrami męskiej płodności może mieć istotne znaczenie dla sukcesu prokreacyjnego wielu par [3]. Opracowanie opartych na badaniach naukowych strategii żywieniowych może także przyczynić się do ograniczenia problemu niepłodności męskiej w przyszłości.
Kwas foliowy
Niskie stężenie kwasu foliowego (< 8 nmol/l) zarówno w surowicy krwi, jak i nasieniu może być przyczyną wysokiego poziomu homocysteiny (Hcy), której negatywny wpływ wykazano m.in. w odniesieniu do zwiększonego ryzyka wystąpienia stresu oksydacyjnego oraz uszkodzenia DNA plemników. Wykazano, iż suplementacja kwasem foliowym w dawce 400/dobę jest pozytywnie powiązana z wyższą koncentracją, poprawą morfologii i ruchliwości plemników [4, 5].
POLECAMY
L-arginina
L-arginina jest substratem niezbędnym do syntezy tlenu azotu (NO), który stanowi główny środek rozszerzający naczynia krwionośne. Jak wskazują wyniki badań, suplementacja l-argininą (1,4 g/dobę) może mieć istotny wpływ na poprawę parametrów męskiej płodności, szczególnie w przypadku pacjentów z zaburzeniami erekcji [6, 7].
Orzechy
W randomizowanym badaniu kontrolnym prowadzonym przez 14 tygodni wśród 119 mężczyzn (18–35 lat), którego celem była ocena wpływu spożycia orzechów na zmiany parametrów nasienia, wykazano, iż włączenie 60 g/dobę mieszanki orzechów, zawierającej 30 g orzechów włoskich, 15 g orzechów laskowych, 15 g migdałów, do diety w stylu zachodnim wiązało się z poprawą liczebności plemników, ich żywotności oraz ruchliwości, w tym ruchliwości postępującej....