Czynniki żywieniowe wpływające na męską płodność

Ciąża i zdrowy rozwój dziecka

Na całym świecie powstają różne strategie ukierunkowane na leczenie niepłodności męskiej, która może być spowodowana m.in. zaburzeniami równowagi hormonalnej czy też infekcjami układu moczowo-płciowego. Współczesne metody leczenia, takie jak techniki wspomaganego rozrodu, są niestety kosztowne. Zatem coraz większą uwagę zwraca się na czynniki żywieniowe jako alternatywną lub uzupełniającą metodę leczenia niepłodności męskiej.

Wstęp

Dynamicznie wzrastająca epidemia niepłodności męskiej staje się poważnym problemem cywilizacyjnym. W ostatnich latach coraz więcej nakładów finansowych przeznacza się na badania mężczyzn, co pokazuje, że mężczyźni są w podobnym stopniu narażeni na zaburzenia parametrów reprodukcyjnych, jak kobiety [1].     
Wieloaspektowe przyczyny niepłodności męskiej, jak i ich udowodniony związek ze składnikami odżywczymi nakłaniają do wielodyscyplinarnego postępowania terapeutycznego, w tym odpowiedniej interwencji dietetycznej [2]. Zmiana diety i wzbogacenie jej w składniki o udowodnionym potencjale antyoksydacyjnym oraz pozytywnej ich korelacji z parametrami męskiej płodności może mieć istotne znaczenie dla sukcesu prokreacyjnego wielu par [3]. Opracowanie opartych na badaniach naukowych strategii żywieniowych może także przyczynić się do ograniczenia problemu niepłodności męskiej w przyszłości.

Kwas foliowy

Niskie stężenie kwasu foliowego (< 8 nmol/l) zarówno w surowicy krwi, jak i nasieniu może być przyczyną wysokiego poziomu homocysteiny (Hcy), której negatywny wpływ wykazano m.in. w odniesieniu do zwiększonego ryzyka wystąpienia stresu oksydacyjnego oraz uszkodzenia DNA plemników. Wykazano, iż suplementacja kwasem foliowym w dawce 400/dobę jest pozytywnie powiązana z wyższą koncentracją, poprawą morfologii i ruchliwości plemników [4, 5].

POLECAMY

L-arginina

L-arginina jest substratem niezbędnym do syntezy tlenu azotu (NO), który stanowi główny środek rozszerzający naczynia krwionośne. Jak wskazują wyniki badań, suplementacja l-argininą (1,4 g/dobę) może mieć istotny wpływ na poprawę parametrów męskiej płodności, szczególnie w przypadku pacjentów z zaburzeniami erekcji [6, 7].

Orzechy

W randomizowanym badaniu kontrolnym prowadzonym przez 14 tygodni wśród 119 mężczyzn (18–35 lat), którego celem była ocena wpływu spożycia orzechów na zmiany parametrów nasienia, wykazano, iż włączenie 60 g/dobę mieszanki orzechów, zawierającej 30 g orzechów włoskich, 15 g orzechów laskowych, 15 g migdałów, do diety w stylu zachodnim wiązało się z poprawą liczebności plemników, ich żywotności oraz ruchliwości, w tym ruchliwości postępującej....

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI