Charakterystyka i rodzaje depresji
Depresja jest skrótowym terminem, powszechnie używanym do określenia zaburzeń, w przebiegu których kluczowymi objawami są: obniżenie nastroju, zwiększona męczliwość, utrata zainteresowań. W klasyfikacjach zaburzeń psychicznych wyróżnia się: epizod depresyjny (w podtypach: łagodny, umiarkowany, ciężki bez objawów psychotycznych oraz ciężki z objawami psychotycznymi), zaburzenie depresyjne nawracające (powtarzające się epizody depresyjne) oraz dystymię (przewlekłe, uporczywe obniżenie nastroju, utrzymujące się minimum dwa lata), zaburzenia mieszane depresyjno-lękowe (rys. 1). Ponadto obniżenie nastroju obserwowane jest także w epizodach depresyjnych w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) oraz cyklotymii (przewlekłe zaburzenie z utrzymującymi się stale wahaniami nastroju od łagodnej depresji do hipomanii) [1].
Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne w 2013 r. w klasyfikacji DSM-5 do kategorii zaburzeń nastroju dodało również przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (premenstrual dysphoric disorder – PMDD), w którym również występuje obniżenie nastroju, cyklicznie powtarzające się i związane ze zmianami hormonalnymi w przebiegu cyklu menstruacyjnego [2].
POLECAMY
Do zaburzeń depresyjnych dochodzi często u kobiet w połogu, a także w przebiegu niektórych chorób (neurologicznych, sercowo-naczyniowych) oraz w kon...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
- Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
- Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
- Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
- ...i wiele więcej!