Czas na siłownię! Buduj swój powód do dumy

Sport&Fit

Początek roku to moment, w którym większość z nas stara się wcielać w życie noworoczne postanowienia. W wielu wypadkach dotyczą one zmiany stylu życia na zdrowszy i poprawy kondycji. W pierwszych tygodniach nowego roku towarzyszy nam spora motywacja, która maleje z czasem. Jak wynika z badań CBOS opublikowanych w styczniu 2019 r., aż 90 proc. Polaków rezygnuje z noworocznych postanowień, co następuje już około 12. stycznia. Jak zachować zapał i wytrwać w walce o swoje zdrowie i dobrą kondycję?

Umiar kluczem do sukcesu

POLECAMY

Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać natychmiastowych rezultatów. „Skuteczny trening wymaga czasu, regularności i uważnego wykonywania ćwiczeń dostosowanych do naszych możliwości” – zwraca uwagę trenerka, Julita Kotecka-Nerek. „Jeśli trening jest zbyt forsowny łatwo o kontuzję, a to najprostsza droga z siłowni na kanapę” – dodaje trener, Paweł Nerek. Dlatego stawiając sobie ambitny cel, watro podzielić go na mniejsze etapy, stopniowo wprowadzać ćwiczenia i kontrolować postępy, tak by cieszyć się nawet małymi sukcesami. W tym procesie warto wesprzeć się zdrową dietą, która ułatwi powrót do formy.Pomogą w tym wysokobiałkowe przekąski rekomendowane przez ekspertów Akademii Dietetyki Sportowej.

Rola białka w diecie treningowej

Proteiny, jako podstawowy budulec mięśni, pełnią szczególną rolę w procesie dbania o linię.„Białko jest najważniejszym składnikiem diety biorącym udział w regeneracji mięśni po ćwiczeniach fizycznych” – mówi Bartłomiej Pomorski, ekspert z Akademii Dietetyki Sportowej. „Zdarza się, że po treningu odczuwamy bolesność mięśni. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają przygodę na siłowni. Dodatkowa porcja pełnowartościowego białka po ćwiczeniach pomoże ograniczyć ten problem” – opowiada dietetyk sportowy. Dlatego warto, aby posiłki okołotreningowe zawierały np. chude mięso lub nabiał.W tej roli sprawdzą się wysokobiałkowe produkty Arla Protein. Jogurty w wygodnych saszetkach i milkshake’i w poręcznych butelkach zmieszczą się w sportowej torbie i zdadzą egzamin na siłowni. Również ze względu na rolę ich składu w diecie osób aktywnych. „W celu pobudzenia syntezy białek mięśniowych niezbędne jest spożycie przynajmniej 20 gramów pełnowartościowych protein. Tyle znajduje się w każdym opakowaniu Arla Protein, co czyni ją wygodną i odżywczą przekąską, która pomaga zadbać o zdrowie i figurę.– tłumaczy dietetyk ADS.Jednak najlepszy efekt dla regeneracji uzyskamy, łącząc białko z niewielką ilością węglowodanów” –dodaje. Smaczne jogurty słodzone stewią oraz milkshake’i z dodatkiem naturalnych koncentratów owocowych pozwalają zachować energię przez długi czas. Linię produktów Arla Protein charakteryzuje też niska zawartość cukru i tłuszczu oraz naturalny skład, dzięki czemu bez obaw można włączyć je do codziennej diety. Zawierają witaminy i składniki mineralne. Stanowią też bogate źródło wapnia – jedno opakowanie pokrywa aż 1/3 dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dodatkowym atutem dla osób z nietolerancjami pokarmowymi jest też to, że nie zawierają laktozy.

Zbilansowany jadłospis

By motywacja do kontynuwania noworocznych postanowień przetrwała dłużej niż podają statystyki, wspierajmy swój trening dietą. Prawidłowo skomponowane posiłki dodadzą energii w ciągu dnia, wzmocnią mięśnie i uchronią przed podjadaniem. W utrzymaniu poczucia sytości pomaga białko. Trawione dłużej, zapobiega odczuwaniu głodu, przez który łatwo ulegamy apetytowi na niezdrowe przekąski. „W zbilansowanym jadłospisie źródło pełnowartościowego białka powinno występować przynajmniej 3 razy dziennie. Równomierne rozłożenie protein we wszystkich posiłkach w ciągu dnia pozwala zoptymalizować przebudowę mięśni. Przerwy pomiędzy nimi powinny wynosić od 3 do 5 godzin”tłumaczy dietetyk sportowy.„Uzupełniając dietę o pozostałe składniki (m.in. błonnik, witaminy,składniki mineralne) zachowamy równowagę i zbudujemy dla naszego ciała odpowiednie zaplecze do ćwiczeń” – dodaje Pomorski.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI