Nawodnienie u sportowców

Sport

Każdy, kto uprawia jakąkolwiek aktywność fizyczną, wie, że odpowiednia podaż płynów w sposób istotny wpływa na ogólnie pojętą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Kwestia odpowiedniego nawodnienia jest szczególnie istotna w okresie okołowysiłkowym, kiedy utrata płynów i elektrolitów jest największa.
Nawet niewielkie odwodnienie związane z niewystarczającym spożyciem płynów w stosunku do zapotrzebowania może w istotny sposób wpłynąć na zdolności wysiłkowe oraz samopoczucie sportowca. Kwestia ta jest szczególnie istotna w trakcie meczu, zawodów, gdzie wynik może ulec pogorszeniu. W przypadku odwodnienia nie tylko sam rezultat może być gorszy, ale również dochodzi do negatywnych zmian w funkcjonowaniu układu krążenia, układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niepodważalny jest fakt, że prawidłowe nawodnienie w trakcie aktywności fizycznej jest kwestią najbardziej kluczową. 
Aż 60% naszego ciała składa się z wody. Jej znaczenie dla naszej egzystencji jest niebagatelne. Pozwala ona na optymalne trawienie, wchłanianie, utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, utrzymanie prawidłowej wydolności układu wydalniczego, detoksyfikacji ustroju, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn. 
Elektrolity w naszych płynach ustrojowych odpowiedzialne są za utrzymanie stałego potencjału elektrycznego błon komórkowych, a ich utrata prowadzi do zaburzenia aktywnego transportu i zachwiania równowagi płynów ustrojowych. Wpływa to również na termoregulację i wiele funkcji metabolicznych. Do najważniejszych elektrolitów zaliczyć możemy Na+, K+ oraz Cl-, a także Mg+ i Ca2+, które są odpowiedzialne za utrzymywanie ciśnienia osmotycznego w organizmie człow...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI