Autor: Mateusz Michalski

mgr; dietetyk kliniczny pracujący w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu; absolwent Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; aktualne zainteresowania skoncentrowane są głównie na żywieniu w cukrzycy oraz chorobach współistniejących

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Mikrobiota i zespół jelita nadwrażliwego (IBS) w wakacyjnych wyprawach egzotycznych

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) to zaburzenie żołądkowo-jelitowe charakteryzujące się przewlekłym bólem brzucha, dyskomfortem i dolegliwościami jelitowymi. Dla niektórych chorych może stanowić barierę zniechęcającą chociażby do wakacyjnych podróży z obawy o nieoczekiwane pojawienie się objawów. Zmiana nawyków żywieniowych i dieta low FODMAP to istotny model leczenia. Na patogenezę IBS wpływają zaburzenia w składzie mikrobioty jelitowej, a więc pośrednio także dieta.

Czytaj więcej

Żywienie pacjentów z cukrzycą oraz prawidłowe oszacowanie wymienników węglowodanowych względem dawki insuliny

Pacjent, który liczy wymienniki węglowodanowe, może zachować elastyczny i zróżnicowany schemat żywienia pod względem ilości węglowodanów w posiłkach. Wyliczoną ilość wymienników węglowodanowych należy przeliczyć na dawkę insuliny poposiłkowej za pomocą przeliczników dobranych indywidualnie do posiłku. Zalecenia dietetyczne dla pacjentów z cukrzycą w dużej mierze pokrywają się z zaleceniami dietetycznymi dla zdrowych osób dorosłych.

Czytaj więcej