Żywienie pacjentów z cukrzycą oraz prawidłowe oszacowanie wymienników węglowodanowych względem dawki insuliny

Zapobieganie chorobom

Pacjent, który liczy wymienniki węglowodanowe, może zachować elastyczny i zróżnicowany schemat żywienia pod względem ilości węglowodanów w posiłkach. Wyliczoną ilość wymienników węglowodanowych należy przeliczyć na dawkę insuliny poposiłkowej za pomocą przeliczników dobranych indywidualnie do posiłku. Zalecenia dietetyczne dla pacjentów z cukrzycą w dużej mierze pokrywają się z zaleceniami dietetycznymi dla zdrowych osób dorosłych.

Cukrzyca zyskała miano choroby cywilizacyjnej, ponieważ ściśle związana jest z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia i sposobem żywienia. Głównym priorytetem ochrony zdrowia jest szersze edukowanie i promowanie determinantów w zakresie zmian stylu życia. Najnowsze szacunki wskazują, że do 2045 r. liczba osób chorujących na cukrzycę wzrośnie do 629 mln. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wielosystemowych powikłań mikronaczyniowych, w tym retinopatii, nefropatii i neuropatii, oraz makronaczyniowych, w tym choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i choroby naczyń obwodowych [5]. Klasyfikacja etiologiczna cukrzycy zasadniczo dzieli ją na dwa główne typy: typ 1 i typ 2. 
Włączenie insulinoterapii u pacjentów z cukrzycą typu 1 stanowi jedyny sposób leczenia z uwagi na całkowity brak sekrecji insuliny w organizmie. W tym przypadku rekomendowany model leczenia to metoda intensywnej funkcjonalnej insulinoterapii, która jest realizowana za pomocą wstrzykiwaczy typu pen lub przy użyciu osobistej pompy insulinowej (OPI). Włączenie insuliny w cukrzycy typu 2, który ma charakter progresywny, jest uzależnione od skuteczności działania leków bez jej wcześniejszego zastosowania. Jeśli widoczny jest wyraźny brak poprawy parametrów, tj. hemoglobiny glikowanej (HbA1c), która przekracza wartości docelowe mimo intensyfikacji terapii behawioralnej, stanowi to wskazanie do rozpoczęcia insulinoterapii [10, 15]. 
Edukacja w zakresie zasad racjonalne...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Roczną prenumeratę dwumiesięcznika Food Forum w wersji papierowej lub cyfrowej,
  • Nielimitowany dostęp do pełnego archiwum czasopisma,
  • Możliwość udziału w cyklicznych Konsultacjach Dietetycznych Online,
  • Specjalne dodatki do czasopisma: Food Forum CASEBOOK...
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI